avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Echivalarea studiilor superioare de scurtă durata la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Echivalarea studiilor superioare de scurtă durata la ciclu I Bologna

La ce instituție mă adresez pentru Echivalarea studiilor superioare de scurtă durată finalizate în 1996 la ciclul I Bologna conform Ordinului nr. 3973/2014 publicat în MONITORUL OFICIAL NR. 595 din 8 august 2014? (am absolvit Colegiul Universitar Tehnic și de Administrație de la Universitatea ”Șt. cel Mare” Suceava)
Ultima modificare: Luni, 6 Februarie 2023
MS75, utilizator
Cel mai recent răspuns: MS75 , utilizator 20:07, 3 Aprilie 2023
Autoritatea Naţională pentru Calificări, Direcţia generală educaţie şi învăţare pe tot parcursul vieţii, Direcţia generală management, resurse umane şi reţea şcolară naţională, Direcţia generală învăţământ superior, Direcţia generală învăţământ în limbile minorităţilor, inspectoratele şcolare judeţene şi al municipiului Bucureşti, unităţile de învăţământ preuniversitar şi instituţiile de învăţământ superior duc la îndeplinire prevederile acelui ordin.

De asemenea, puteti intreba la Ministerul Educatiei - Centrul Național de Recunoaștere și Echivalare a Diplomelor (CNRED)
M-am adresat CNRED și răspunsul lor a fost că toate studiile universitare de scurtă durată sunt echivalate ca Școală Postliceală, excepție pentru cadrele din învățământ. Ceea ce mi se pare discriminare... deoarece acum acel colegiu s-a transformat în facultate (și are aproximativ aceleași materii de acu 30 de ani), iar examenul final are o singura proba scrisă, pe când noi am avut 3: probă scrisă, probă practică și proiect de diplomă. Există vreo lege europeană care să ne ajute să contestăm legea ”de doi lei” din România?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Studii superioare de scurta durata flori9 flori9 Ce inseamna studii superioare de scurta durata? Care este diferenta dintre acestea si cele de lunga durata? Care sunt criteriile dupa care putem incadra un ... (vezi toată discuția)
Echivalare studii de scurta durata feg feg Buna ziua. Sunt absolvent al Facultatii de Chimie - 3 ani, Universitatea Bucuresti, promotia 1993. Prin ordin al ministrului educatiei, pentru cadrele ... (vezi toată discuția)
Echivalare ssd Klaum Klaum Am absolvit in anul 1997 un Colegiu universitar (pe atunci nu era cu credite...)...am obtinut o diploma de absolvire...acum lucrez in domeniu, in cultura.. AS ... (vezi toată discuția)