Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Urmează să mă căsătoresc și viitorul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Urmează să mă căsătoresc și viitorul meu soț ...

Buna ziua. Urmează să mă căsătoresc și viitorul meu soț are un copil din căsătoria anterioara și amândoi avem proprietății. In apartamentul meu locuiesc cu părinții. Întrebare : in urma căsătoriei și în caz de decesul meu ,copilul soțului are dreptul la apartamentul meu deținut înainte de căsătorie și dacă da,părinții mei pot fi în pericol de a rămâne fără locuință sau sa fie obligați să despăgubească copilul sau soțul supraviețuitor? Mulțumesc anticipat!
Mulțumesc. Părinții mei nu sunt interesați de proprietățile soțului,vor sa fie liniștiți. Mă scuza ți de lipsa mea de înțelegere ,dar cum pot ajunge la partaj părinții mei daca copilul soțului nu are dreptul la apartament și nici nu sunt interesați de așa ceva? Ma refer in cazul in care decedează soțul înainte.
cerb, utilizator
V-am explicat mai sus cum pot ajunge.
Dva decedati prima, si va mostenesc parintii si sotul
Moare apoi si sotul, iar cota lui (mostenita de la dvs), va fi mostenita de copiii lui.
Asa ar ajunge parintii dvs in coproprietate cu copiii sotului.
daca va decedeaza sotul inainte, dvs mosteniti impreuna cu copilul lui ce are el.
parintii dvs va mostenesc pe dvs, nu pe sotul dvs

cerb a scris:

Mulțumesc. Părinții mei nu sunt interesați de proprietățile soțului,vor sa fie liniștiți. Mă scuza ți de lipsa mea de înțelegere ,dar cum pot ajunge la partaj părinții mei daca copilul soțului nu are dreptul la apartament și nici nu sunt interesați de așa ceva? Ma refer in cazul in care decedează soțul înainte.

Am înțeles. Mulțumesc pentru răspunsuri și promptitudine!