avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1912 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Urmează să mă căsătoresc și viitorul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Urmează să mă căsătoresc și viitorul meu soț ...

Buna ziua. Urmează să mă căsătoresc și viitorul meu soț are un copil din căsătoria anterioara și amândoi avem proprietății. In apartamentul meu locuiesc cu părinții. Întrebare : in urma căsătoriei și în caz de decesul meu ,copilul soțului are dreptul la apartamentul meu deținut înainte de căsătorie și dacă da,părinții mei pot fi în pericol de a rămâne fără locuință sau sa fie obligați să despăgubească copilul sau soțul supraviețuitor? Mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: cerb , utilizator 13:32, 10 Februarie 2023
Mulțumesc. Părinții mei nu sunt interesați de proprietățile soțului,vor sa fie liniștiți. Mă scuza ți de lipsa mea de înțelegere ,dar cum pot ajunge la partaj părinții mei daca copilul soțului nu are dreptul la apartament și nici nu sunt interesați de așa ceva? Ma refer in cazul in care decedează soțul înainte.
Ultima modificare: Vineri, 10 Februarie 2023
cerb, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
V-am explicat mai sus cum pot ajunge.
Dva decedati prima, si va mostenesc parintii si sotul
Moare apoi si sotul, iar cota lui (mostenita de la dvs), va fi mostenita de copiii lui.
Asa ar ajunge parintii dvs in coproprietate cu copiii sotului.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca va decedeaza sotul inainte, dvs mosteniti impreuna cu copilul lui ce are el.
parintii dvs va mostenesc pe dvs, nu pe sotul dvs

cerb a scris:

Mulțumesc. Părinții mei nu sunt interesați de proprietățile soțului,vor sa fie liniștiți. Mă scuza ți de lipsa mea de înțelegere ,dar cum pot ajunge la partaj părinții mei daca copilul soțului nu are dreptul la apartament și nici nu sunt interesați de așa ceva? Ma refer in cazul in care decedează soțul înainte.

Am înțeles. Mulțumesc pentru răspunsuri și promptitudine!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenirea mea - cumparam impreuna cameliaagafia cameliaagafia Am un apartament mostenire de la mama mea. In cazul in care il vand si eu si sotul cumparam o alta casa impreuna, pot sa o pun numai pe numele meu? Sau ... (vezi toată discuția)
Bună ziua,va rog sa ma ajutați într o problema: mama a decedat ... Liviur83 Liviur83 Bună ziua,va rog sa ma ajutați într o problema: mama a decedat iar tatăl meu sa recăsătorit iar înainte de căsătorie cu a a 2 soție avea moștenire ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! problema este legata de faptul ca parintii mei nu ... Worriedbee Worriedbee Buna ziua! Problema este legata de faptul ca parintii mei nu au facut partaj dupa divortul survenit acum 10 ani si prin urmare au inca impreuna un apartament. ... (vezi toată discuția)