avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1947 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Am doua intrebari: --Dreptul de superficie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Am doua intrebari: --Dreptul de superficie necesita ...

Buna ziua
Am doua intrebari:
--Dreptul de superficie necesita contract facut la notar cu specificarea perioadei sau o simpla declaratie fara autentificare notariala?
--Dreptul de superficie presupune o compensatie materiala? Daca da, cum se stabileste aceasta?
Multumesc,
Cel mai recent răspuns: Luzer , utilizator 14:57, 10 Februarie 2023
Art. 1.244. - Cod civil
"În afara altor cazuri prevăzute de lege, trebuie să fie încheiate prin înscris autentic, sub sancţiunea nulităţii absolute, convenţiile care strămută sau constituie drepturi reale care urmează a fi înscrise în cartea
funciară."

Art. 551 Cod civil. Drepturile reale
Sunt drepturi reale:
1. dreptul de proprietate;
2. dreptul de superficie;
3. dreptul de uzufruct;
4. dreptul de uz;
5. dreptul de abitaţie;
6. dreptul de servitute;
7. dreptul de administrare;
8. dreptul de concesiune;
9. dreptul de folosinţă;
10. drepturile reale de garanţie;
11. alte drepturi cărora legea le recunoaşte acest caracter.

Da, trebuie sa incheiati conventia la notar, in mod obligatoriu.
Art. 694. Cod civil "Dreptul de superficie se poate constitui pe o durată de cel mult 99 de ani. La împlinirea termenului, dreptul de superficie poate fi reînnoit."

Dreptul de superficie se poate constitui cu titlu gratuit sau cu titlu oneros, in functie de cum s-au inteles partile.
Art.697 Cod civil "(1) În cazul în care superficia s-a constituit cu titlu oneros, dacă părţile nu au prevăzut alte modalităţi de plată a prestaţiei de către superficiar, titularul dreptului de superficie datorează, sub formă de rate lunare, o sumă egală cu chiria stabilită pe piaţa liberă, ţinând seama de natura terenului, de destinaţia construcţiei în cazul în care aceasta există, de zona în care se află terenul, precum şi de orice alte criterii de determinare a contravalorii folosinţei."
Ultima modificare: Vineri, 10 Februarie 2023
raluk0207, utilizator
multumesc tare mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contractul de superficie cu titlul oneros roberta123 roberta123 Salut, din nou Am o noua problema in privinta careia as dori sa primesc niste raspunsuri. Este vorba despre incheierea unui contract prin care[b] se ... (vezi toată discuția)
Superficie nirodunaetlo nirodunaetlo La facerea unor acte notarul ne-a zis ca trebuie sa fim de acord cu un drept de superficie, si a scris ,,transmitem si un drept de superficie,, actul nu ... (vezi toată discuția)
Drept de superficie dianda dianda Am cumparat un imobil ,constructie si teren, care este grevat cu un drept de superficie in favoarea Enel,asupra unei constructii constand intr-un post ... (vezi toată discuția)