Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Am doua intrebari: --Dreptul de superficie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Am doua intrebari: --Dreptul de superficie necesita ...

Buna ziua
Am doua intrebari:
--Dreptul de superficie necesita contract facut la notar cu specificarea perioadei sau o simpla declaratie fara autentificare notariala?
--Dreptul de superficie presupune o compensatie materiala? Daca da, cum se stabileste aceasta?
Multumesc,
Art. 1.244. - Cod civil
"În afara altor cazuri prevăzute de lege, trebuie să fie încheiate prin înscris autentic, sub sancţiunea nulităţii absolute, convenţiile care strămută sau constituie drepturi reale care urmează a fi înscrise în cartea
funciară."

Art. 551 Cod civil. Drepturile reale
Sunt drepturi reale:
1. dreptul de proprietate;
2. dreptul de superficie;
3. dreptul de uzufruct;
4. dreptul de uz;
5. dreptul de abitaţie;
6. dreptul de servitute;
7. dreptul de administrare;
8. dreptul de concesiune;
9. dreptul de folosinţă;
10. drepturile reale de garanţie;
11. alte drepturi cărora legea le recunoaşte acest caracter.

Da, trebuie sa incheiati conventia la notar, in mod obligatoriu.
Art. 694. Cod civil "Dreptul de superficie se poate constitui pe o durată de cel mult 99 de ani. La împlinirea termenului, dreptul de superficie poate fi reînnoit."

Dreptul de superficie se poate constitui cu titlu gratuit sau cu titlu oneros, in functie de cum s-au inteles partile.
Art.697 Cod civil "(1) În cazul în care superficia s-a constituit cu titlu oneros, dacă părţile nu au prevăzut alte modalităţi de plată a prestaţiei de către superficiar, titularul dreptului de superficie datorează, sub formă de rate lunare, o sumă egală cu chiria stabilită pe piaţa liberă, ţinând seama de natura terenului, de destinaţia construcţiei în cazul în care aceasta există, de zona în care se află terenul, precum şi de orice alte criterii de determinare a contravalorii folosinţei."
raluk0207, utilizator
multumesc tare mult!