Forum Discuţii juridice Executare silită Somaţie executor
Discuție deschisă în Executare silită

Somaţie executor

Executorul emite o somaţie, prin care pune în vedere unei mame să predea minorul tatălui, conform programului din sentinţă.
mama scoate minorul în stradă conform programului, tatăl conversează cu minorul, care nu vrea să plece cu el, deşi mama îl roagă să plece cu tata.
După un timp, executorul cere în instanţă penalizarea mamei, art.906 alin 2. şi art.910.Cod procedură civilă.
Executorul nu a fost de faţă, nu a văzut minorul, a cerut penalizarea la cererea tatălui, cu argumentele tatălui.
Este corect?
Da,teoretic este corect ,minorul poate fi influențat de mama etcetc.Trebuie sa discutați
Aşa este, dar întrebarea mea era: poate executorul să ceară penalizarea mamei, fără să constate el, cu ochii lui, că mama împiedică tatăl să ia minorul, fără să consemneze constatările sale într-un act oficial?
De unde ştie executorul că e aşa cum spune tatăl?
Martonze, utilizator
Executorul.ar trebui sa fie prezent și sa consemneze poziția părților într un proces verbal...