avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Somaţie executor
Discuție deschisă în Executare silită

Somaţie executor

Somaţie executor
Executorul emite o somaţie, prin care pune în vedere unei mame să predea minorul tatălui, conform programului din sentinţă.
mama scoate minorul în stradă conform programului, tatăl conversează cu minorul, care nu vrea să plece cu el, deşi mama îl roagă să plece cu tata.
După un timp, executorul cere în instanţă penalizarea mamei, art.906 alin 2. şi art.910.Cod procedură civilă.
Executorul nu a fost de faţă, nu a văzut minorul, a cerut penalizarea la cererea tatălui, cu argumentele tatălui.
Este corect?
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 18:41, 10 Februarie 2023
Da,teoretic este corect ,minorul poate fi influențat de mama etcetc.Trebuie sa discutați
Aşa este, dar întrebarea mea era: poate executorul să ceară penalizarea mamei, fără să constate el, cu ochii lui, că mama împiedică tatăl să ia minorul, fără să consemneze constatările sale într-un act oficial?
De unde ştie executorul că e aşa cum spune tatăl?
Ultima modificare: Vineri, 10 Februarie 2023
Martonze, utilizator
Executorul.ar trebui sa fie prezent și sa consemneze poziția părților într un proces verbal...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

program de vizita minor, probleme vivian977 vivian977 La procesul de fond instanta solicita sa asculte minorul. La iesire minorul merge in bratele tatalui (domiciliul este la mama), ce fac in aceasta ... (vezi toată discuția)
Executare silitã program vizitã minori Martonze Martonze Există un program de vizită minor de sâmbătă pănă duminică. În urma refuzului copilului, tatăl cere executarea silită. Conform art. 909 NCPC, ... (vezi toată discuția)
Penalizare articol 910 aliniat 3 Martonze Martonze Am o întrebare simplă: În ce bază poate cere un executor penalizarea unui părinte conform art.910 alin,(3) ? Pot merge eu la executor şi să-i spun că ... (vezi toată discuția)