Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Terenul fugitiv schimbă delimitarea proprietăților
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Terenul fugitiv schimbă delimitarea proprietăților

Bună ziua. Stau în oraș la curte pe coasta unui deal. Proprietatea are o delimitare în linie dreaptă cu un vecin de peste 80 de ani, așa figurînd în toate actele. Vecinul a vîndut terenul și noul proprietar și-a făcut noi măsurători după eliminarea gardului vechi și curățirea vegetației din zonă, ridicînd și un gard nou, rezultînd o linie curbă care ne ia din terenul nostru. A fost un gard mixt, cu stîlpi, plasă și plante, așa că o eventuală curbură nu s-a putut observa (locuiesc de peste 50 de ani acolo). Se pare că toți au fost de bună credință, dar terenul e în pantă și fugitiv, gardul a venit la mijloc în zeci de ani cu cîteva zeci de centimetri spre noi odată cu terenul, iar cadastristul lor l-a luat drept reper. Bornele extreme au rămas tot acolo, fiind lîngă o construcție sau pe teren plat, iar între ele a fost grădină defrișată pe coasta dealului cultivată intensiv (teren nefixat). Care este soluția preferabil amiabilă, să considerăm linia dreaptă din actele vechi, cea curbă din schița nouă a vecinului, facem un compromis?
Florin Vaipan, utilizator
Buna ziua,
Discutati cu vecinul si ajungeti la un compromis indicand cadastristului cele stabilite.
Daca nu se poate, atunci veti ajuge in instanta intr-o actiune de granituire.