Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum poate un SRL să nu mai plătească CAS, CASS și ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum poate un SRL să nu mai plătească CAS, CASS și CAM?

Daca am un SRL, cum pot sa nu mai platesc CAS CASS CAM?? Multumesc!
george-neagu, moderator
Ca asociat unic la un srl și dacă nu doriți sa va angajati pe propria firma cu contract de munca (căci numai pentru venitul salarial se plătesc acele impozite, asa cum le-ati enumerat), singurul venit pe care îl veți putea obține este cel din dividende (dacă firma va avea profit).
Pentru acest tip de venit incasat anual, daca acesta va fi peste minim 6 salarii minime pe economie, va trebui sa depuneți ca persoana fizica declaratia unica și sa plătiți doar contribuție la sănătate.
Multumesc!
SRL-ul nu trebuie sa mai aiba salariati si trebuie depusa o declaratie de scoatere din evidenta ca platitor de taxe salariale
nicoletabugeanu, utilizator