Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Aceasta situatie este inselaciune? Am o firma de ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Aceasta situatie este inselaciune? Am o firma de contabilitate si am facut servicii contabile pentru ...

Am o firma de contabilitate si am facut servicii contabile pentru o firma, servicii pentru care am emis facturi. Beneficiarul mi-a achitat o parte din facturi, apoi mi-a spus ca nu are posibilitatea sa-mi achite restul, dar a fost de acord sa-mi plateasca datoria in doua transe, dandu-mi in scris o promisiune ca va achita datoria in doua transe. Mi-a achitat o parte din datorie in ziua urmatoare, restul insa nu la achitat nici pana azi (adica aproape 3 ani). Mentionez ca persoana cu care am vorbit nu era beneficiarul real, dar se ocupa de aceasta firma.
Intrebarea mea este: pot sa fac plangere pentru inselaciune?
Multumesc anticipat celor care imi vor da ajutor.
Nu cred ca poate fi vorba de inselaciune, ci mai repede despre neexecutarea obligatiei de plata.