Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua tuturor ! In urma unei succesiuni dupa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua tuturor ! In urma unei succesiuni dupa decesul sotului ...

Buna ziua tuturor !
In urma unei succesiuni dupa decesul sotului ,instanta stabileste cota parte de 13/16 din imobil pentru sotia supravietuitoare si 3/16 pentru fiica defunctului dintr-o alta casatorie care nu a locuit niciodata acolo.Imobilul a fost dobandit in timpul casatoriei cu sotia supravietuitoare care a solicitat instantei atribuirea definitiva a intregului bun motiv pentru care instanta a stabilit plata unei sulte coresp. cotei de 3/16 din valoarea imobilului pt. fiica defunctului .Desi a fost legal citata de mai multe ori fiica defunctului nu s-a prezentat in instanta declinand tot timpul invitatiile motivand ca este stabilita in strainatate de multi ani si nici nu solicita sulta .Au trecut mai mult de trei ani de la pronuntarea sentintei si ar trebui sa intervina prescrierea sultei .Intrebarea mea este daca pt acest lucru mai trebuie citata fiica defunctului pt declaratii sau renuntare la sulta. Cum trebuie procedat ?Multumesc !
wizzard68, utilizator
Buna ziua,
Da. Trebuie citată.
Multumesc !