avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, am următoarea speță și doresc să știu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, am următoarea speță și doresc să știu dacă ...

Buna ziua, am următoarea speță și doresc să știu dacă mă puteți ajuta....după moartea bunicului tatăl și unchiul meu au cedat partea de succesiune pe casa bunicii mele, ea fiind unic proprietar.
....tatăl meu a decedat în urma cu puțin timp, bunica ar vrea sa îmi dea mie casa prin donație. Problema ar fi următoarea tatăl meu mai are o fata dintr-o căsătorie anterioară. In caz de donație fata tatalui poate ataca cumva acel contract și ce ar presupune anularea întregului act de donatie,? Doresc să știu pe ce direcție pot merge. Vă mulțumesc.
Ultima modificare: Marți, 14 Februarie 2023
Mih30, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 19:18, 14 Februarie 2023
"Atacatul" nu înseamnă anulare.
"Atacatul" înseamnă că donația se reduce.
Fie fizic, prin împărțirea efectiva a bunului, fie prin echivalent, adică veți fi obligata sa ii achitați o sulta.
Și da, dacă donația este excesiva (bunica nu mai ara alte bunuri și va da dvs absolut tot ce are), sora dvs poate solicita reductiunea donației.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua bunicii mei au 3 copii, iar unul dintre ei este plecat ... Lavinia2710 Lavinia2710 Bună ziua Bunici mei au 3 copii ,iar unul dintre ei este plecat în Serbia de foarte mulți ani fără a mai reveni de mai mult de 12 ani în țară. Eu ... (vezi toată discuția)
Buna seara, am o nelamurire in ceea ce priveste un testament ... andre18 andre18 Am o nelamurire in legatura cu un testament creat de bunicul meu pentru mine si sora mea. Declar ca dansul a avut 2 copii, pe mama care a decedat si un fiu ... (vezi toată discuția)
Atac contract donatie eve25 eve25 Buna seara, Am o nelamurire legata de atacarea unui contract de donatie. Bunicii mi-au donat acum 7 ani apartamentul lor, fiind singura ruda care ii ... (vezi toată discuția)