Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, am următoarea speță și doresc să știu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, am următoarea speță și doresc să știu dacă ...

Buna ziua, am următoarea speță și doresc să știu dacă mă puteți ajuta....după moartea bunicului tatăl și unchiul meu au cedat partea de succesiune pe casa bunicii mele, ea fiind unic proprietar.
....tatăl meu a decedat în urma cu puțin timp, bunica ar vrea sa îmi dea mie casa prin donație. Problema ar fi următoarea tatăl meu mai are o fata dintr-o căsătorie anterioară. In caz de donație fata tatalui poate ataca cumva acel contract și ce ar presupune anularea întregului act de donatie,? Doresc să știu pe ce direcție pot merge. Vă mulțumesc.
Mih30, utilizator
"Atacatul" nu înseamnă anulare.
"Atacatul" înseamnă că donația se reduce.
Fie fizic, prin împărțirea efectiva a bunului, fie prin echivalent, adică veți fi obligata sa ii achitați o sulta.
Și da, dacă donația este excesiva (bunica nu mai ara alte bunuri și va da dvs absolut tot ce are), sora dvs poate solicita reductiunea donației.