Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Important !!!!Custodie schimbata de Romania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Important !!!!Custodie schimbata de Romania

Buna ! Am un copil rezultat dintr o relatie de concubinaj . Copilul sa nascut pe teritoriul Germaniei acolo unde Tutela exclusiva este data mamei daca cei doi nu sunt casatoriti . La starea civila noi doi am semnat Certificatul de paternitate/Vatterschaftanerkenung und este precizat negru pe alb ca recunoasterea paternitati nu schimba cu nimic custodia copilului . Toate bune si frumoase cu acel act am facut tot ce era nevoie din GE pana in RO . Azi la pasapoarte mi sa spus ca din moment ce am facut act transcris (certificatul) Sa schimbat automat tutela , avem drept comun . Cum este posibil asa ceva ?
Pt a-i face copilului pasaport, va trebuie acordul tatalui sau o hotarare de la judecatorie care sa suplinească acest acord.

Pt a raspunde, nu mai citati ! Aveti buton pe banda portocalie din josul ecranului.