Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lucrez intr-o croitorie in Ploiesti...in curind vom fi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lucrez intr-o croitorie in Ploiesti...in curind vom fi mutati ...

Lucrez intr-o croitorie in Ploiesti...in curind vom fi mutati in alt sediu unde mai exista deja o croitorie cu program de la 7 la 15.40...cu o singura pauza de 30 min.....este legal asa cv|? Mentionez ca personal sunt calcatoreasa...adica lucrez 8 ore in picioare...cu abur ...
In privinta legalitatii la ce va referiti la program sau la faptul ca in acea locatie mai exista o croitorie?
Am intrebat daca este legal sa am doar 30 min pauza la un program de 8 ore...mai ales ca lucrez cu abur la temperaturi inalte.
Cand puneti o intrebare , scrieti destul de clar .. cunoastem si noi limba romana.

Potrivit Codului Muncii , în cazurile în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 6 ore, salariaţii au dreptul la pauză de masă şi la alte pauze, în condiţiile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Cornel Vasile, Consilier juridic