Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrerupere prescriptie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrerupere prescriptie

In anul 2019 am solicitat angajatorului drepturi banesti neacordate. Deoarece raspunsul acestuia a fost negativ, m-am adresat instantei de judecata in anul 2019, procesul solutionandu-se negativ pentru mine in anul 2021. Intrebarea este daca in anul acesta(2023) mai pot deschide o actiune(au aparut elemente de noutate), beneficiind de intreruperea prescriptiei pe parcursul actiunii in instanta(2019-2021)? Multumesc!
sorinteo1, utilizator
Potrivit art. 2.539 alin. 2 N.C.civ., prescripţia nu este întreruptă dacă cel care a făcut cererea de chemare în judecată sau de arbitrare ori de intervenţie în procedura insolvenţei sau a urmăririi silite a renunţat la ea, nici dacă cererea a fost respinsă, anulată ori s-a perimat printr-o hotarâre rămasă definitivă. Cu toate acestea, dacă reclamantul, în termen de 6 luni de la data când hotarârea de respingere sau de anulare a rămas definitivă, introduce o nouă cerere, prescripţia este considerată întreruptă prin cererea de chemare în judecată sau de arbitrare precedentă, cu condiţia însă ca noua cerere sa fie admisă.