Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizia de pensionare este trimisa si angajatorului ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizia de pensionare este trimisa si angajatorului sau i se ...

Decizia de pensionare este trimisa si angajatorului sau i se trimite doar o notificare? Va rog puteti sa-mi mentionati legea si articolul? Cuantumul pensiei nu este confidential?
Multumesc!
Casa teritorială de pensii emitentă comunică angajatorului o informare cu privire la emiterea deciziei de pensionare pentru limită de vârstă, anticipată, anticipată parțială sau de invaliditate.

Informarea va cuprinde numele și prenumele persoanei, tipul deciziei de pensionare, precum și data emiterii acesteia.
Deci nu si cuantumul pensiei? Multumesc frumos!