Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua.Ma numesc Floarea Maria,locuiesc la fata mea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua.Ma numesc Floarea Maria,locuiesc la fata mea in jud.Calarasi ...

Buna ziua.Ma numesc Floarea Maria,locuiesc la fata mea in jud.Calarasi si vreau sa stiu daca pot primi o pensie cat de mica,situatia mea fiind urmatoarea:Am lucrat fara carte de munca mai multi ani increzandu-ma intr-un angajator privat care e plecat din tara ,eu nestiind ca el nu imi plateste cotizatia.Pe cartea de munca am doar 6 ani de vechime in luna Iulie 2023 implinesc 62 de ani.Eu Fiind bolava de diabet si am si alte probleme medicale si diverse operatii ,nici un venit,nu ma pot intretine si nu imi permit sa cumpar vechime .Va rog sa ma indrumati ce pot obtine si ce sa fac.Va multumesc anticipat!
Buna ziua!
Cu doar sase ani lucrati nu puteti primi pensie.Trebuie sa aveti minim 15 ani cotizati.Daca aveti boli puteti incerca sa va pensionati medical.
Sau puteti cere un ajutor social de la primarie.
Alexandrarares, utilizator