avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... procura teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

procura teren

In urma cu 1 an am cumparat un teren de la o persoana fizica, nu am facut acte, am numai o procura.
Acum vreau sa-l dau mai departe(sa-l vand). Vreau sa stiu daca pot sa-i dau persoanei terenul tot prin procura, incheiata intre mine si cumparator, sau trebuie sa fac o procura intre proprietarul din acte al terenului si viitorul cumparator?
Ceva de genul procura la procura? este corect asa ceva?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Rodica Ciobanu , Avocat 20:13, 24 Ianuarie 2010
buna ziua1
haideti sa lamurim un aspect asa de inceput: dvs nu sunteti proprietarul acelui teren, terbuia sa fi incheiat act de vanzare cumparare in forma autentica pt a vi se transmite dreptul.
si apoi ar trebui sa verficati daca aceea procura nu v-a fost revocata.
putea sa mearga azi cu dvs la un bNP sa va de aprocura de vanzare, iar maine sa se fi dus la orice birou sa o revoce.
sa pp ca nu este revocata dvs tot ce faceti faceti in numel proprietarului.
deci si suma de bani pe care o veti inca ca pret, o veti incasa tot in numele lui...
Ultima modificare: Duminică, 24 Ianuarie 2010
ContSters97658, utilizator
marinamarilena a scris:
In urma cu 1 an am cumparat un teren de la o persoana fizica, nu am facut acte, am numai o procura.
Acum vreau sa-l dau mai departe(sa-l vand). Vreau sa stiu daca pot sa-i dau persoanei terenul tot prin procura, incheiata intre mine si cumparator, sau trebuie sa fac o procura intre proprietarul din acte al terenului si viitorul cumparator?
Ceva de genul procura la procura? este corect asa ceva?

Buna ziua,
Daca procura mai este inca valabila (in forta), daca, prin prevederile ei, va permite, DA.
Puteti vinde terenul, actionand ca procurator, in numele proprietarului.
Cu stima,
Ultima modificare: Duminică, 24 Ianuarie 2010
legalmgm, utilizator
Verificati ce scrie in procura dvs. Daca este inserata fraza "mandatul este transmisibil", inseamna ca puteti da, mai departe procura :cumparatorului" dvs.
Sfatul meu: desi stiu ca implica costuri mai mari, evitate prin sistemul procurilor, faceti totusi actele asa cum trebuie (cu contract de vanzare-cumparare, cadastru si carte funciara). Pe langa faptul ca evitati eventuale probleme ulterioare, la perfectarea actelor, ganditi-va ca mandatul este in esenta revocabil!! Iar proprietarul initial, intr-un exces de zel sau constiinta, poate revoca prima procura, cele subsecvente "cazand" ca un joc de domino. Iar atunci veti ramane si fara teren, si cu banii luati; si, cum in general, in procura nu se prea specifica faptul ca la instituirea ei, proprietarul (mandantul) ar fi primit o suma de bani... recuperarea investitiei se poate dovedi greoaie, chiar si in instanta.
~ Conținut șters la cerere ~
Poate ne spuneti si noua ce scrie in aceea procura....nu de alta , dar cred ca este vorba de un antecontract sub semnatura privata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept de folosire imputernicire laviniaruth laviniaruth Am o imputernicire pentru a vinde un teren al unchiului meu care este in viata. Dupa decesul lui mai este valabila?Daca este mentionat ca sunt imputernicita sa ... (vezi toată discuția)
Valabilitate procura pentru vanzare? alexberi alexberi Pentru o Procura de Vanzare, exista o limitare a dreptului de valabilitate? Procura este inregistrata la notar si prin ea Vanzatorul mandateaza o persoana ... (vezi toată discuția)
Procura de mandatar BOGDAN EUGEN BOGDAN EUGEN Salutare, procura de mandatar este valabila pana in momentul revocari acesteia,iar mandatarul poate interzice proprietarulul de drept sa faca anumite servici ... (vezi toată discuția)