Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj dupa divort

Sunt divortat de 1 an de zile,locuiesc deocamdata cu sotia in acelasi apartament .Nu intentionam sa vindem apartamentul,ci sa-l lasam fetitei noastre care este majora.Este posibil acest lucru,in conditiile in care nu am facut partajul bunurilor?
Da, este posibil. Sunteti proprietar al apartamentului in indiviziune impreuna cu sotia dvs. Si cum nimeni nu poate fi fortat sa ramana in indiviziune tot asa (daca partile accepta) nimeni nu poate fi fortat sa efectueze un partaj. Ramane deci la aprecierea dvs sa a sotiei dvs.
Este posibil, dar puteti face aceasta in mai multe moduri: fie prin vanzare-cumparare, (act in care trebuie sa participati amandoi-fostii soti, in calitate de coproprietari devalmasi pana la partaj), fie prin donatie (daca nu exista alti mostenitori rezervatari-copii ai oricaruia din soti din sau din afara casatoriei, ascendenti privilegiati-parintii oricaruia din soti etc.), sau chiar mostenirea legala sau testamentara (de ales numai in situatia in care fiica este unic mostenitor al ambilor parinti), cu specificatia ca mostenirea se deschide numai prin deces.
Sfatul meu este sa-i faceti un act de vanzare-cumparare, iar in legatura cu partajul, dvs. alegeti cand sa-l faceti, fiind imprescriptibil. Eu va sfatuiesc sa vindeti bunul despre care faceti vorbire fetei, prin participarea ambilor soti la vanyare ca si coproprietari si apoi sa faceti un partaj voluntar. Dvs. procedati cum credeti de cuviinta, iar aspectele sunt multiple (este de luat in calcul si daca unul dintre soti sau ambii vor drept de uzufruct viager, precum si alte aspecte ce tin atat de relatiile dintre soti, dintre acestia-dvs. si copil precum si de ceea ce doriti in viitor fiecare dintre dvs.)
ContSters36411, utilizator