Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine repara termoizolatia exerioara, proprietarul sau ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine repara termoizolatia exerioara, proprietarul sau asociatia?

Termoizolarea, anveloparea exterioara (mai exact repararea unei parti din aceasta pe un singur perete al blocului, acolo unde a aparut o problema, o avarie) trebuie considerata ca fiind problema intregului bloc si reparata pe cheltuiala asociatiei de proprietari, sau e problema proprietarilor repectivi, si trebuie sa faca reparartiile necesare pe cheltuiala proprie?
Asigurarea locuintei credeti ca acopera si daunele survenite pe suprafata exerioara a peretilor perimetrali locuintei?
Multumesc!
Anca Puma, utilizator
Conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de imobil de locuit in comun
Exteriorul condominiului reprezinta parte comuna,asigurarea starii tehnice a acestuia intrand in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari care are obligatia sa execute reparatiile necesare in acest sens existand fondul de reparatii
Cine a executat termoizolatia?
Există autorizație?
Unii proprietari executa pe cont propriu.
Astfel se poate lua și amendă de la primarie pentru lucrările fără autorizație.
mitabiciclista, utilizator