Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatia de proprietari m-a dat in judecata sa le ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatia de proprietari m-a dat in judecata sa le platesc restante ...

Asociatia de proprietari m-a dat in judecata sa le platesc restante insa eu am platit o parte, ei nu au scazut corect si acum apar in cadrul altui proces cu suma de plata ca si cum banii platiti nu ar fi fost platiti. De asemenea sunt multe nereguli cu banii, ne-au pus sa platim intretinerea pentru un spatiu care e al unui alt proprietar si au numit-o fond investitie, folosesc pentru a masca cheltuielile imense adunari generale in care sunt convocati membrii care nu mai exista, nu au acordul de asociere actualizat de 15 ani. Inteleg ca la procesele astea de pretentii se merge pe banda rulanta si am si vazut si eu in primul proces ca judecatoarele dau drumu la executari fara sa tina cont de nici o lege. Eu ce sanse am sa se faca dreptate si sa platesc doar suma datorata si nu cea imaginara? Din expertiza nu cred ca va reiesi cat am dat si cat a mai ramas ca vorbim de perioade diferite. Primaria bineintele ca nu le-a facut nimic niciodata.
Sunt aspecte distincte restantele inregistrate de dv prin neplata cote lunare de intretinere , impunerea de sume aferente unui spatiu care apartine altui proprietar,convocare persoane inexistente la adunare generala ,neactualizare documente
In situatia in care dv ati achitat o parte din debit,automat ati ramas in evidenta asociatiei de proprietari cu suma cu tiltu de restanta care a generat penalitati
Pentru a va iinforma corect si complet asupra drepturi si obligatii,limite de competenta studiati disp L nr 196/2018 care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
Pentru a avea proba legala asupra temeiniciei si legalitatii sumei pretinse de asociatia de proprietari aveti dreptul legal sa solicitati expertiza financiar contabila care sa concluzioneze daca au fost respectate dispozitiile in vigoare inclusiv cele privitoare la cuantum penalitati
Nu ati citit cu atentie, au scazut incorect. Suma afisata la avizier contine desigur si penalitati doar nu au pus penalitatile dupa ce am platit eu.

ynocentta a scris:

Sunt aspecte distincte restantele inregistrate de dv prin neplata cote lunare de intretinere , impunerea de sume aferente unui spatiu care apartine altui proprietar,convocare persoane inexistente la adunare generala ,neactualizare documente
In situatia in care dv ati achitat o parte din debit,automat ati ramas in evidenta asociatiei de proprietari cu suma cu tiltu de restanta care a generat penalitati
Pentru a va iinforma corect si complet asupra drepturi si obligatii,limite de competenta studiati disp L nr 196/2018 care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
Pentru a avea proba legala asupra temeiniciei si legalitatii sumei pretinse de asociatia de proprietari aveti dreptul legal sa solicitati expertiza financiar contabila care sa concluzioneze daca au fost respectate dispozitiile in vigoare inclusiv cele privitoare la cuantum penalitati

Nu avem cum sa va facem dreptate aici si nici sa va dam niste informatii pertinente, angajati un avocat care sa va analizezeze detaliat documentele si doar asa veti avea sanse in instanta. Nu exista o alta solutie.
latka, utilizator