Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... In Asociatia de proprietrari a blocului in care ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

In Asociatia de proprietrari a blocului in care locuiesc nu s-a ...

In Asociatia de proprietrari a blocului in care locuiesc nu s-a facut o adunare generala de mai bine de 10 ani Conform legii 196/2018 art 46, presedintele este ales pe 4 ani, dupa care, poate fi prelungit mandatul daca este reales. In cazul acesta, presedintele este ilegal?
Aveti posibilitatea sa mobilizati vecinii si sa organizati AG, in conditiile art. 47 :
(3) Adunarea generală ordinară se convoacă de către:
a) președintele asociației de proprietari sau comitetul executiv;
b) cel puțin 20% din numărul proprietarilor membri ai asociației de proprietari.

si alegeti alt presedinte.

Conform art. 46 mandatele pot fi reînnoite.. Legea nu precizeaza cum, dar una dintre modalitati, prezentata, este prin organizarea de noi alegeri. Altfel, presedintele nu e ilegal, mandatul i s-a reînnoit tacit.
Articolul 53
Adunarea generală a proprietarilor membri ai asociației de proprietari are următoarele atribuții:
a) alege și revocă din funcție președintele, ceilalți membri ai comitetului executiv și cenzorul/comisia de cenzori;
latka, utilizator