avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Termen de plata a intretinerii mai scurt decat prevede ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Termen de plata a intretinerii mai scurt decat prevede legea ...

Termen de plata a intretinerii mai scurt decat prevede legea
Exemplu:
Data afisarii: 26 Ianuarie 2023
Data scadenta: 16 Februarie 2023
Stiam ca legea precizeaza ca se poate plati in termen de 30 zile de la data afisarii listei. In cazul de fata sunt doar 22 zile, practica se repeta de cca 1 an.
Am contactat administratorul, mi-a raspuns ca ca datele respective reprezinta alegerea Asociatiei.
Se poate asa ceva? Stiu sigur ca la ultimele AG la care am participat, nu s-a discutat asa ceva.
Ultima modificare: Joi, 23 Februarie 2023
oldgeorge, utilizator
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 04:51, 25 Aprilie 2023
Nu este nici un abuz .
Legea spune simplu:
mai mult de 60 de zile de la termenul scadent, respectiv 90 zile de la afișarea listei, in 2 articole :

Penalizerile se pot lua si la 30zile de la afisare nu doar la 31 cum corect aplica domnul Grecu si w_v_w_v
[ link extern ]
ART. 77 legea 196/2018
(1) Asociația de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalități pentru orice sumă cu
titlu de restanță, afișată pe lista de plată. Penalitățile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de întârziere și se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile de la termenul scadent pentru plată, fără ca suma penalităților să poată depăși suma la care s-au aplicat.
(2) Termenul de plată a cotelor de contribuție la cheltuielile asociației de proprietari, afișate pe lista lunară de plată, este de maximum 30 de zile calendaristice de la data afișării.

Legiuitorul explica mai jos ce inseamna maximum. Inseamna 0-30 zile.
art 78 Legea 196/2018
(2) Asociația de proprietari, prin președinte, are dreptul de a acționa în instanță proprietarul care se face vinovat de neplata cotelor de contribuție la cheltuielile asociației mai mult de 60 de zile de la termenul scadent, respectiv 90 zile de la afișarea listei, informând membrii asociației prin afișare la avizier.

Adica 60 zile de la termenul scadent respectiv 90 zile de la afisarea listei.

La fel si la articolul 98

mai mult de 60 de zile de la termenul scadent, respectiv 90 zile de la afișarea listei,
Ca sa terminam cu interpretarile aiurea .

Ultima modificare: Marți, 25 Aprilie 2023
ricadinas, utilizator
@Ricadinas

Foarte frumos explicat.Da este explicat de lege in cele 2 articole 78 si 98 .
mai mult de 60 de zile de la termenul scadent, respectiv 90 zile de la afișarea listei,
Aveti dreptate inseamna ca se pot lua penalizari si la 30 zile deci termenul scandent poate fi si zero zile.

Ultima modificare: Marți, 25 Aprilie 2023
w_v_w_v, utilizator
Va raciti gura (ma rog, tastatura) de pomana amindoi, nu pricepeti deloc ce e un termen scadent, desi au explicat oameni de profesie.
Maxim 30 de zile e un drept al proprietarului de a-si plati intretinerea in acest termen, nu inseamna ca vatafii de asociatie pot considera ca el e 0-30 de zile.
Subiectul se inchide.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este legal ca rata de penalizare sa fie 0.2% pe zi după 50 zile ... Tudorionascu Tudorionascu Este legal ca rata de penalizare sa fie 0.2% pe zi după 50 zile de la afișarea listei de intretinere? (vezi toată discuția)
Va rog sa-mi scrieti cum se calculeaza penalitati de intarziere ... nalbaru rodica nalbaru rodica Va rog sa-mi scrieti cum se calculeaza penalitati de intarziere ptr.neplata intretinerii la o Asociatie de Proprietari?conf.legii nr.230/2007 ,art.49. Un ... (vezi toată discuția)
Termenul de plata a cotelor de contributie la cheltuielile a.p. Apostol Maria Apostol Maria Buna dimineata. Sunt cenzor la o A.P. Administratorul trece pe lista de plata un termen de plata a cotelor de contributie de 20 de zile calendaristice, ... (vezi toată discuția)