avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Termen de plata a intretinerii mai scurt decat prevede ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Termen de plata a intretinerii mai scurt decat prevede legea ...

Termen de plata a intretinerii mai scurt decat prevede legea
Exemplu:
Data afisarii: 26 Ianuarie 2023
Data scadenta: 16 Februarie 2023
Stiam ca legea precizeaza ca se poate plati in termen de 30 zile de la data afisarii listei. In cazul de fata sunt doar 22 zile, practica se repeta de cca 1 an.
Am contactat administratorul, mi-a raspuns ca ca datele respective reprezinta alegerea Asociatiei.
Se poate asa ceva? Stiu sigur ca la ultimele AG la care am participat, nu s-a discutat asa ceva.
Ultima modificare: Joi, 23 Februarie 2023
oldgeorge, utilizator
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 04:51, 25 Aprilie 2023
Revin, 13.92 lei cheltuieli pe apartament, nu pe persoană, la care mai sunt adăugate altele - curentul electric pe casa scării, curățenie, spații verzi, etc. Astăzi i-am spus că trebuie să treacă data afișării pe tabel dacă tot am aflat.
Ultima modificare: Miercuri, 1 Martie 2023
POMPILLIA, utilizator
Ideea este că degeaba faci branșament separat dacă nu fac contract direct cu tine și plătești tot prin asociație.
Nu se plateste prin asociatie, mergeti la furnizorl de apa si faceti o cerere, veti vedea atunci cit e de complicat.
Exemplu :[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 2 Martie 2023
latka, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
E un abuz bazat pe o interpretare eronată a dispoziției art. 77 alin. (2) din Legea 196/2018. Mai exact, sunt asociații care au impresia greșită că plata în "maximum 30 de zile" înseamnă o opțiune pentru ele de a impune un termen mai scurt, dacă o doresc. Este însă o eroare de natură chiar să prejudicieze drepturile proprietarilor, pentru că termenul respectiv înseamnă că în acel interval proprietarul poate plăti fără să fie considerat în întârziere.

oldgeorge a scris:

Termen de plata a intretinerii mai scurt decat prevede legea
Exemplu:
Data afisarii: 26 Ianuarie 2023
Data scadenta: 16 Februarie 2023
Stiam ca legea precizeaza ca se poate plati in termen de 30 zile de la data afisarii listei. In cazul de fata sunt doar 22 zile, practica se repeta de cca 1 an.
Am contactat administratorul, mi-a raspuns ca ca datele respective reprezinta alegerea Asociatiei.
Se poate asa ceva? Stiu sigur ca la ultimele AG la care am participat, nu s-a discutat asa ceva.


Mulțumesc. Da, pare a fi multă birocrație și probabil toate costă.

Alte discuții în legătură

Este legal ca rata de penalizare sa fie 0.2% pe zi după 50 zile ... Tudorionascu Tudorionascu Este legal ca rata de penalizare sa fie 0.2% pe zi după 50 zile de la afișarea listei de intretinere? (vezi toată discuția)
Va rog sa-mi scrieti cum se calculeaza penalitati de intarziere ... nalbaru rodica nalbaru rodica Va rog sa-mi scrieti cum se calculeaza penalitati de intarziere ptr.neplata intretinerii la o Asociatie de Proprietari?conf.legii nr.230/2007 ,art.49. Un ... (vezi toată discuția)
Termenul de plata a cotelor de contributie la cheltuielile a.p. Apostol Maria Apostol Maria Buna dimineata. Sunt cenzor la o A.P. Administratorul trece pe lista de plata un termen de plata a cotelor de contributie de 20 de zile calendaristice, ... (vezi toată discuția)