Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna ziua! dintr-un teren de 500 mp vreau sa donez 300 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna ziua! dintr-un teren de 500 mp vreau sa donez 300 mp unuia ...

buna ziua! dintr-un teren de 500 mp vreau sa donez 300 mp unuia dintre cei doi copii .in aceasta situate cum functioneaza donatia cu scutire de raport, atunci cind se va dezbate mostenirea pentru restul terenului ramas in propietatea mea?
De ce nu amândurora?
Discutați cu un avocat, ca să înțeleagă și el, mai întâi: ce vreți dvs. mai exact; de ce vreți ceea ce vreți (motivul determinant) etc. și apoi să vă sfătuiască în consecință.
Aici, ar trebui să aibă cineva chef să vă scrie un fel de suport de curs de drept civil, așa de amorul artei, fără să fie sigur că nimerește cam pe unde v-ar fi dvs. de folos...
Apropo, nu cumva v-ați gândit la FĂRĂ scutire de raport?
Ce urmăriți de fapt? Să-i dați unuia dintre copii un... avans din moștenire? Ori să-l nedreptățiți pe cel de-al doilea?
romascanu, moderator
donatie cu scutire de raport.pe lotul donat pentru a isi construi fiul o casa. lotul ramas ,care include si un imobil va fii ulterior donat celuilalt fiu.