Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Ma numesc Nicolae si am o problema legata ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Ma numesc Nicolae si am o problema legata de gardul ...

Buna ziua. Ma numesc Nicolae si am o problema legata de gardul de hotar dintre vecini. Ne desparte un gard de hotar de 17ml in partea din fata a curtii gard din lemn, orientat catre mine si in partea din spate din tabla orientat catre celalalt locatar pe o lungime de 13ml, iar curte are olatime de 6.50ml. Eu am vrut sa sprijin pe gardul lui de hotar 3 suporti din fier pe verticala si sa prind de ei 3 ml plasa umbrire de culoare verde pe orizontala. De la primarie mi se cere autorizatie ca folosesc alte materiale de constructie decat cele din care e facut gardul si acordul locatarului pe care, cred ca nu il voi obtine niciodata, ca nu ai cu cine vorbi, ei ies de 3,4 ori pe an sa faca cate ceva prin curte in rest e groapa de gunoi. Locatarul alaturat are spijinit pe toata lungimea gardului de la poarta si aproape pana in spatele curtii, instalatia de gaz si toata bolta de vie, plantata la 10 cm de fundatia gardului. Acum eu pot sprijini pe gard ceea ce vreu sa fac daca nu am autorizatie si acordul lui. La randu-mi pot sa-i cer socoteala. ,nu stiu daca are vreun acord scris sau verbal ca sa poata sprijini instalatia de gaz si bolta de vie? Si tot in aceasta zona, vreau sa amplasez un solar tip tunel de2m/l pe 2m/h si 4m/L, tot aproape de gardul de hotar fiind singurul loc cu pamant la aceste dimensiuni ,coama solarului avand 2m/h iar hardul de hotar 1.80m/h.
Puteti sa sprijiniti 3 suporti de fier pe verticala la distanta de 0,60 m de gardul existent,pe proprietate dv si nu mai este necesar acordul vecinului
Puteti sa amplasati solarul la distanta de 0.60m de gard