Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... NEPLATA COTIZATIE PENSIE.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

NEPLATA COTIZATIE PENSIE.

Peste 6-7 luni vreau sa ies la pensie anticipat.Drept urmare m-am apucat sa fac rost de acte ,adeverinte pe unde am lucrat. Intre timp mi-am facut si cont online la casa de pensii si pot urmarii toata cartea de munca de acasa. Lucrez la aceiasi firma din 01.01.2005 pana in prezent. Analizand CM online am vazut unele probleme care nu corespund .
1 . Conform CM am lucrat tot anul 2005 ,dar angajatorul nu mi-a platit
contributia la pensie decat pentru 2 luni.
2. Pe CM. este intrerupt Contractul Munca doar o data timp de 2 luni,
dar contributia la pensie este pe 4 ani redusa. Ori 10 luni , ori 11 , ori 9
luni, in ani diferiti
Mentionez ca nu am stiut de aceste modificari decat acum cand am urmarit CM. Nu am stat niciodata suspendat sau in somaj . Doar in Concediul de Odihna. Este corect sa se intample asa fara sa fiu anuntat ? Cum si cine plateste restul de bani care nu au fost achitati ? Ce se poate face in acest caz, eu fiind prejudiciat cu plata pentru pensie pe aproximativ 2 ani.
MULTUMESC , ASTEPT RASPUNS.
titi2013, utilizator
Faceti sesizare la ITM sau actionati angajatorul in instanta.
ITM-ul nu are legatura cu plata contributiilor .