avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... NEPLATA COTIZATIE PENSIE.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

NEPLATA COTIZATIE PENSIE.

Peste 6-7 luni vreau sa ies la pensie anticipat.Drept urmare m-am apucat sa fac rost de acte ,adeverinte pe unde am lucrat. Intre timp mi-am facut si cont online la casa de pensii si pot urmarii toata cartea de munca de acasa. Lucrez la aceiasi firma din 01.01.2005 pana in prezent. Analizand CM online am vazut unele probleme care nu corespund .
1 . Conform CM am lucrat tot anul 2005 ,dar angajatorul nu mi-a platit
contributia la pensie decat pentru 2 luni.
2. Pe CM. este intrerupt Contractul Munca doar o data timp de 2 luni,
dar contributia la pensie este pe 4 ani redusa. Ori 10 luni , ori 11 , ori 9
luni, in ani diferiti
Mentionez ca nu am stiut de aceste modificari decat acum cand am urmarit CM. Nu am stat niciodata suspendat sau in somaj . Doar in Concediul de Odihna. Este corect sa se intample asa fara sa fiu anuntat ? Cum si cine plateste restul de bani care nu au fost achitati ? Ce se poate face in acest caz, eu fiind prejudiciat cu plata pentru pensie pe aproximativ 2 ani.
MULTUMESC , ASTEPT RASPUNS.
Ultima modificare: Duminică, 26 Februarie 2023
titi2013, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:50, 27 Februarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faceti sesizare la ITM sau actionati angajatorul in instanta.
ITM-ul nu are legatura cu plata contributiilor .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fals in cartea de munca ClaudiaN ClaudiaN Am si eu o problema: In perioada 1 decembrie 2008 - 1 septembrie 2009 angajatorul nu mi-a platit salariul inscris in cartea de munca, ci doar 75-80% din ... (vezi toată discuția)
Cum poate completa un carnet de munca??? Gianina - Claudia Gianina - Claudia Am nevoie de ajutor, sfat din partea celor ce au avut astfel de situatii. Voi expune cat mai explicit cu putinta speta: Un angajat are contract de munca ... (vezi toată discuția)
Art.55(b) papyan papyan buna ziua, sunt din Bucuresti sector 6, 39 ani si am vechime in munca de 19 ani. Din septembrie 2007 am fost angajat la un hipermarket in baza art [b]21(1)[/b] ... (vezi toată discuția)