Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Mărire salarii președinte, administrator, angajați ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Mărire salarii președinte, administrator, angajați ai Asociației de Proprietari

Mărire salarii președinte, adm, angajați As de Propr.
Este legal afișarea pe listele de plata de la avizier a sumei complexive de salarii care este majorată substanțial fata de lunile trecute? Precizez că nu a fost nici o Ad.Gen, nu au fost înștiințați sau întrebați proprietarii nimic, nici un acord sau părere a proprietarilor despre măriri de salarii, cu cît, cui, etc.... Exista vreun articol de lege în acest sens? Sau e corect așa cum au procedat bazindu-se pe ideea că e inflatie, au crescut pensiile, salariile minime, etc....? Mulțumesc
Articolul 53 din legea 196 din 2018
Adunarea generală a proprietarilor membri ai asociației de proprietari are următoarele atribuții:
h) adoptă hotărâri asupra cuantumului indemnizațiilor, precum și asupra numărului și funcțiilor personalului încadrat cu contract individual de muncă sau contract de prestări servicii în cadrul asociației de proprietari pentru buna administrare, gestionare și funcționare a condominiului, dar și asupra valorii și a modalităților de contractare, în limita bugetului de venituri și cheltuieli;

Luați-vă la întrebări aleșii.
Mulțumesc

latka a scris:

Articolul 53 din legea 196 din 2018
Adunarea generală a proprietarilor membri ai asociației de proprietari are următoarele atribuții:
h) adoptă hotărâri asupra cuantumului indemnizațiilor, precum și asupra numărului și funcțiilor personalului încadrat cu contract individual de muncă sau contract de prestări servicii în cadrul asociației de proprietari pentru buna administrare, gestionare și funcționare a condominiului, dar și asupra valorii și a modalităților de contractare, în limita bugetului de venituri și cheltuieli;

Luați-vă la întrebări aleșii.

Va mulțumesc. M-ar interesa cum se sancționează nerespectarea acestui articol de lege și dacă nimeni nu face contestație în termen de zece zile de la afisare, mai poate fi aplicată sancțiunea sau nu. Mulțumesc.
Precizez că anul trecut au afișat plata Fond Reparatii de 50 lei pt fiecare apartament timp de șase luni, fara nici o Adunare Generală.

latka a scris:

Articolul 53 din legea 196 din 2018
Adunarea generală a proprietarilor membri ai asociației de proprietari are următoarele atribuții:
h) adoptă hotărâri asupra cuantumului indemnizațiilor, precum și asupra numărului și funcțiilor personalului încadrat cu contract individual de muncă sau contract de prestări servicii în cadrul asociației de proprietari pentru buna administrare, gestionare și funcționare a condominiului, dar și asupra valorii și a modalităților de contractare, în limita bugetului de venituri și cheltuieli;

Luați-vă la întrebări aleșii.

Daca faceti reclamatie la primarie, conform art. 102 alin 1 litera e din legea 196/2018, amenda minima aplicabila e de 2500 RON.
Articolul 102
(1) Următoarele fapte constituie contravenții, dacă nu au fost săvârșite în astfel de condiții încât să constituie, potrivit legii penale, infracțiuni:
...............................
e) nerespectarea statutului, a acordului de asociere, precum și neîndeplinirea sau depășirea atribuțiilor de către președinte, membrii comitetului executiv, cenzor/comisia de cenzori sau de către administrator;
Doamna Constantinescu, dvs. ati participat la lucrarile AG, sunteti membra a as. proprietari?
Asa cum s-a specificat mai sus, L 196/2018, art. 53, lit.h - ati aflat cine/cum se hotarasc functiile si salariile...]
Faza este usor complicata ca trebuie tinut cont din timp de acel salariu minim brut pe economie, pe care nimeni nu il stie cu 1-2 ani inainte, dar nu cred ca la acest aspect ati facut referire .
Poate ne spuneti si noua niste valori, acolo, sa ne facem o idee...