Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vanzare - cumparare cu clauza intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vanzare - cumparare cu clauza intretinere

Am semnat un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere, dar din cauza pretentiilor prea mari ale proprietarului, vreau sa renunt . Pot rezilia acest contract sau imi pot vinde partea mea de contract in aceleasi conditii (in sensul ca se poate intocmi un alt act de vanzare-cumparare cu aceleasi clauze, pe numele altei persoane , cu sau fara voia proprietarului )?
problema delimitarii contractului de intretinere fata de contractul de vanzare cumparare se pune in situatia in care bunul se instraineaza atat in schimbul unei sume de bani, cat si in schimbul intretinerii.

pt a determina natura juridica a contractului, trebuie sa se stabileasca care din cele 2 este obligatia principala, altfel spus sa se determnie scopul urmarit de parti la incheierea contractului.
prestatia in bani se raporteaza la valoarea bunului, contractul va fi de intretinere daca prestatia in bani reprezinta mai putin de jumatate din valoarea bunului, iar in caz contrar va fi un contract de vanzare cumparare.
asa ca ii poti spune unui astfel de act oricum doresti, "contract de vanzare cumaparare cu clauza de intretinere", "poezie" etc...
nu i se aplica obligatoriu regulile vanzarii, sau cele ale unui contract nenumit.
depinde de ceea ce intelg partile prin obligatie principala.
si aprops de deak si de renuntarea unui minor la o succesiune, cred ca avea in vedere situatia in care mostenirea era insolvabila.
ioana_cristea a scris:

si aprops de deak si de renuntarea unui minor la o succesiune, cred ca avea in vedere situatia in care mostenirea era insolvabila.
...chiar si asa o mostenire poate fi acum insolvabila insa s-ar putea ca pt viitor schimbarea datelor(vezi posibilitatea bunurilor care la data deschiderii succ nu existau in masa succ si intra ulterior) sa o faca de trebuinta pt minor...
ioana_cristea a scris:

problema delimitarii contractului de intretinere fata de contractul de vanzare cumparare se pune in situatia in care bunul se instraineaza atat in schimbul unei sume de bani, cat si in schimbul intretinerii.

pt a determina natura juridica a contractului, trebuie sa se stabileasca care din cele 2 este obligatia principala, altfel spus sa se determnie scopul urmarit de parti la incheierea contractului.
prestatia in bani se raporteaza la valoarea bunului, contractul va fi de intretinere daca prestatia in bani reprezinta mai putin de jumatate din valoarea bunului, iar in caz contrar va fi un contract de vanzare cumparare.
asa ca ii poti spune unui astfel de act oricum doresti, "contract de vanzare cumaparare cu clauza de intretinere", "poezie" etc...
nu i se aplica obligatoriu regulile vanzarii, sau cele ale unui contract nenumit.
depinde de ceea ce intelg partile prin obligatie principala.
si aprops de deak si de renuntarea unui minor la o succesiune, cred ca avea in vedere situatia in care mostenirea era insolvabila.

Exact cum ai spus, intentia partilor este cea care determina natura contractului, asta insa nu inseamna ca un astfel de tip de contract nu exista.

DEak e deak, practica e practica... Daca nu ar exista nu s-ar incheia si cu atat mia putin nu ar exista spete legate de acest tip de act juridic.

Stabilirea naturii juridice a contractului se face cum ai spus si tu in functie de valoare prestatiei principale, dar ce te face cand prestatiile sunt evaluate ca fiind egale, atunci si nu numai atunci ai un contract de vanzare cu clauza de intretinere.

Mai mult, in cazul acestui tip de contract se aplica, in oricare din cazurile mentionate de tine, atat regulile de la vanzare-cumparare cat si cele de la intretinere.

Neprevederea expresa in lege nu inseamna ca acest tip de contract nu exista B-)
buna ziua!
pai tocmai de aia exista atatea spete pe marginea unui astfel de act, ca se pune problema interpretarii lui pt a stii ce reguli se aplica: daca se aplica regulile de la vanzare-care este un contract numit, sau regulile generale de interpretare a contractelor.
sa stiti ca Deak si practica cam merg mana in mana, dar en fine asta este o alta discutie legata de manuale citite pe la cursurile din facultate.
o zi buna!:)
Sunt perfect de acord ca Deak este un nume dar faptul ca deak nu a mentionat in tratul sau un astfel de contract si pentru ca acest contract este mentionat in alte tratate de drept civil nu face ca acest contract sa nu existe. Dar aici este o problema daca ramai la o singura carte sau mai citim si altele inclusiv practica.

Spetele nu exista pentru ca se problema naturii juridice a acestui contract ci pentru ca un astfel de contract exista si-si produce pe deplin efectele.