Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua Vin cu o întrebare la d-voastră poate ma ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua Vin cu o întrebare la d-voastră poate ma ajutați ...

Bună ziua
Vin cu o întrebare la d-voastră poate ma ajutați sa rezolv neclaritatea. Mama mea în vârstă de 87 ani are certificat de handicap grav cu asistent personal de doi ani și de atunci am tot întrebat la primăria din comuna dacă se poate sa ii angajez pe cineva pentru ca chiar are nevoie și deși am persoana care ar fi dispusă să îi fie asistent personal dar dorește cu angajare, primăria nu mă ajută deloc în acest sens. Unde ma pot adresa pentru a-i putea angaja acest asistent personal mamei mele? Va mulțumesc!
Contractul individual de muncă al asistentului personal se încheie cu primăria localităţii de domiciliu sau reşedinţă a persoanei cu handicap grav, după caz, în termen de maximum 30 de zile de la data înregistrării cererii.
Eu am depus acea cerere la primarie imediat ce mama mea a întrat în posesia acelui certificat de handicap grav cu asistent personal doar ca primăria a spus ca nu îl angajează! deoarece nu au locuri disponibile și intreb ce pot face în aceasta situație?

Cornel Vasile a scris:

Contractul individual de muncă al asistentului personal se încheie cu primăria localităţii de domiciliu sau reşedinţă a persoanei cu handicap grav, după caz, în termen de maximum 30 de zile de la data înregistrării cererii.

Sesizati Prefectura, Ministerul Muncii.