Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara. Tatăl meu dorește să-mi doneze un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara. Tatăl meu dorește să-mi doneze un teren, eu fiind ...

Bună seara. Tatăl meu dorește să-mi doneze un teren, eu fiind căsătorit, poate sa o facă fără implicarea soției mele. Îmi poate dona terenul doar mie? Are soția mea vreun drept asupra terenului?
Bunurile dobândite prin donație sunt bunuri proprii.
Chiar dacă sunteți căsătorit.