Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Inca nu sunt divortat; cum pot vizita copilul meu? ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Inca nu sunt divortat; cum pot vizita copilul meu? Este sechestru?

Buna seara
Sotia a parasit domiciliul acum 3 saptamani, cu bebele nostru (s-a dus la parintii ei) si nu am acces la a-mi vizita bebele.
Am fost sa vorbesc cu sotia sa ne impacam, dar a venit soacra-mea si a sarit la bataie (banuiesc ca este o femeie bolnava mmintal). Sotia spune ca pot merge acolo sa-l vizitez, dar cum pot merge acolo daca nu sunt primit de socrii? Am certificat medico-legal, ca am fost batut. Daca inca nu sunt divortat, cum pot sa-mi vad copilul?
Sotia a spus ca singurul loc unde pot sa vizitez bebele este, la parintii ei acasa (stie ea ce stie.....).
Pe certificatul medico legal, mi s-au dat 4 zile de ingrijire. Am depus o plangere la politie. Care este amenda pentru un asemenea comportament?
Va multumesc.
Se poate si fara divort.Este mai greu dar se poate.
Din punctul meu de vedere este legal.Insa depinde si peste ce judecator dai.
Pentru o mama as fi absolut sigur ca as obtine castig de cauza si fara divort pe rol.
Pentru un tata se poate respinge din considerentele aratate de dvs...
Desi nimeni nu este obligat sa deschida un divort pentru a-si vedea copilul...
Insa parerea mea este ca dreptul la vizita in prezenta mamei este atat de putin incat aproape ca nu exista...
Daca veti incerca vreodata asa ceva vedeti ca nu este suficient sa invocati doar prevederile legale standar.In acest caz actiunea se poate respinge relativ usor.

avocat Claudiu Lascoschi