avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1041 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Inca nu sunt divortat; cum pot vizita copilul meu? ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Inca nu sunt divortat; cum pot vizita copilul meu? Este sechestru?

Buna seara
Sotia a parasit domiciliul acum 3 saptamani, cu bebele nostru (s-a dus la parintii ei) si nu am acces la a-mi vizita bebele.
Am fost sa vorbesc cu sotia sa ne impacam, dar a venit soacra-mea si a sarit la bataie (banuiesc ca este o femeie bolnava mmintal). Sotia spune ca pot merge acolo sa-l vizitez, dar cum pot merge acolo daca nu sunt primit de socrii? Am certificat medico-legal, ca am fost batut. Daca inca nu sunt divortat, cum pot sa-mi vad copilul?
Sotia a spus ca singurul loc unde pot sa vizitez bebele este, la parintii ei acasa (stie ea ce stie.....).
Pe certificatul medico legal, mi s-au dat 4 zile de ingrijire. Am depus o plangere la politie. Care este amenda pentru un asemenea comportament?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:52, 25 Ianuarie 2010
Se poate si fara divort.Este mai greu dar se poate.
Din punctul meu de vedere este legal.Insa depinde si peste ce judecator dai.
Pentru o mama as fi absolut sigur ca as obtine castig de cauza si fara divort pe rol.
Pentru un tata se poate respinge din considerentele aratate de dvs...
Desi nimeni nu este obligat sa deschida un divort pentru a-si vedea copilul...
Insa parerea mea este ca dreptul la vizita in prezenta mamei este atat de putin incat aproape ca nu exista...
Daca veti incerca vreodata asa ceva vedeti ca nu este suficient sa invocati doar prevederile legale standar.In acest caz actiunea se poate respinge relativ usor.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort, partaj si custodia copilului vladutepes vladutepes Buna! Sunt Vlad si as vrea sa va intreb cu ce ma aleg daca divorteaza sotia mea. Suntem casatoriti de peste 2 ani si avem si un copil de 1 an si 8 luni. E ... (vezi toată discuția)
Cum pot sa-mi vizitez copilul ContSters228472 ContSters228472 Am si eu o intrebare. Sunt intr-un proces de divort. Am fost evacuat din apartamentul unde stateam impreuna cu sotia si copilul de socru. Apartamentul este pe ... (vezi toată discuția)
Ordonanta presedintiala ma ajuta cu ceva? ioana71 ioana71 Buna ziua, am o problema. Sunt in divort cu sotul si de de acum o luna a luat copilul de acasa si l-a dus la socrii mei. Nu mi-a adus copilul sa il vad decat ... (vezi toată discuția)