Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Termen refuz nejustificat declarați rectificative i ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Termen refuz nejustificat declarați rectificative i retive

Bună ziua!
Îmi lipsesc nejustificat 2 luni la stagiile de cotizare pensie (invatamânt, profesor), o lună în 2002 și una în 2011, în mijlocul anului, fără că eu sa fi avut concediu fara plata și existând documentele pe. portal CNPP cum că am avut salariu lunar și D112 este pe A12 luni, dar... Instituția nu rezolva cererea mea de emitere a declarațiilor rectificative, motiv pt care voi înainta plângerea prealabilă pe L 554 apoi, dacă nici așa, instanță. Întrebarea ar fi daca pot depăși termenul de 30 zile, deoarece evident că nu doresc acest litigiu. Nu am înțeles exact daca este 30 zile sau 6 luni, situația fiind asimilată cu "act administrativ individual). Mulțumesc
Nu este act administrativ individual ..declaratiile lunare sau D112 cuprind toti salariatii .

Nu aveti nevoie de plangere prealabila , ci direct in instanta.
Cornel Vasile, Consilier juridic