Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Întreb și eu aici mama mea vrea sa depună cerere ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Întreb și eu aici mama mea vrea sa depună cerere pentru pensie ...

Întreb și eu aici mama mea vrea sa depună cerere pentru pensie de urmaș fiindcă tata a decedat și pensia lui era mai mare (mama are de agricultor)ar câștiga cam 125 lei.Nu știu ce sa fac ,nu pierde niște drepturi in felul asta câștiga puțin acuma și după aia poate nu mai creste ,e vorba de 1250 ea Acu are 1125 minimum,va rog sa mă sfătuiți ,cum ar fi mai bine
Decizia vă aparține în familie. Nu putem să dăm astfel de sfaturi, că nu știm ce va fi peste un an, sau peste 5 ani.
Tot ce vă putem garanta, este că legea în vigoare din prezent, îi dă dreptul de a trece de la pensia proprie la cea de urmaș.
Dapix, utilizator