avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Am primit o scrisoare pt demolare o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Am primit o scrisoare pt demolare o copertina amplasata ...

Buna ziua! Am primit o scrisoare pt demolare o copertina amplasata pe spatiul blocului.Mentionez ca nu are decat un perete din geam si un acoperis .Terenul are gard,cum au toate celelalte blocuri.'Constructia' fiinteaza din 88 cand a fost construit blocul.Exista posibilitatea unei contestatii?Terenul a fost ingrijit,plantate flori,arbusti, etc Nu mai vorbesc de strangerea gunoaielor aruncate pe geam...
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 00:55, 11 Martie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu demolati copertina respectiva puteti primi amenda contraventionala din partea primariei, in mod repetat, pana o demolati.
Copertina amplasata pe spatiul blocului schimba aspectul partii comune condominiu
Legea nr 196/2018 prevede ca proprietarii nu au dreptul legal sa schimbe aspectul si destinatia partii comune imobil fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari
Fiind interventie neautorizata,primaria va dispuna amenda ,dezafectarea copertinei si readucerea la forma anterioara interventiei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare construirea unui balcon de lemn liviuxx liviuxx daca o pesona construiest un balcon din lem nu cu suturnare si turnar in zona de curte cu 5 corpuri de vila si in care ternu aferent nu este trecut in cf ... (vezi toată discuția)
Peretele exterior al apartamentului poate fi ocupat de oricine. balicae balicae Pe peretele exterior al apartamentului meu s-a ridicat o incapere a vecinului de la parter, pana aproape de geamul meu.Ce drepturi am? Vreau sa reclam aceasta ... (vezi toată discuția)
Ajutor ptr montarea unui geam la bloc. ipso ipso Acum un an, m-am mutat intr-un bloc cu 18 apartamente. Proprietar, nu chiriaș, la mansarda, deasupra etajului 4. Spatiile comune din subsolul blocului, le-au ... (vezi toată discuția)