Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Am primit o scrisoare pt demolare o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Am primit o scrisoare pt demolare o copertina amplasata ...

Buna ziua! Am primit o scrisoare pt demolare o copertina amplasata pe spatiul blocului.Mentionez ca nu are decat un perete din geam si un acoperis .Terenul are gard,cum au toate celelalte blocuri.'Constructia' fiinteaza din 88 cand a fost construit blocul.Exista posibilitatea unei contestatii?Terenul a fost ingrijit,plantate flori,arbusti, etc Nu mai vorbesc de strangerea gunoaielor aruncate pe geam...
Daca nu demolati copertina respectiva puteti primi amenda contraventionala din partea primariei, in mod repetat, pana o demolati.
Copertina amplasata pe spatiul blocului schimba aspectul partii comune condominiu
Legea nr 196/2018 prevede ca proprietarii nu au dreptul legal sa schimbe aspectul si destinatia partii comune imobil fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari
Fiind interventie neautorizata,primaria va dispuna amenda ,dezafectarea copertinei si readucerea la forma anterioara interventiei