Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, As dori si eu sa stiu daca exista un termen ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, As dori si eu sa stiu daca exista un termen pentru ...

Buna ziua,
As dori si eu sa stiu daca exista un termen pentru plata sultei. Vom dezbate succesiune iar eu doresc sa-i achit fratelui partea lui de 50% dintr-un apartament care face parte din masa succesorala. Nu intentionam sa ajungem in instanta pentru a se stabili cuantumul si termenul de plata, dar m-ar interesa daca prin notariat se impune un termen sau se hotaraste de comun acord.
Multumesc anticipat
Bună ziua! In absența unui termen stabilit expres cu fratele dumneavoastra (de comun acord), obligatia de a îi achita acestuia sulta aferenta partii din apartament care i s-ar fi cuvenit devine exigibila la momentul dezbaterii succesiunii si eliberarii certificatelor de mostenitor.

Altfel spus, fratele va poate pretinde sa ii achitati suma cu titlu de sulta imediat dupa dezbaterea mostenirii si pana la implinirea unui termen de 3 ani, calculat de la acest moment (cu unele excepții privind suspendarea sau întreruperea termenului).

O zi plăcută!
Bună ziua! In absența unui termen stabilit expres cu fratele dumneavoastra (de comun acord), obligatia de a îi achita acestuia sulta aferenta partii din apartament care i s-ar fi cuvenit devine exigibila la momentul dezbaterii succesiunii si eliberarii certificatelor de mostenitor.

Altfel spus, fratele va poate pretinde sa ii achitati suma cu titlu de sulta imediat dupa dezbaterea mostenirii si pana la implinirea unui termen de 3 ani, calculat de la acest moment (cu unele excepții privind suspendarea sau întreruperea termenului).

O zi plăcută!