avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, As dori si eu sa stiu daca exista un termen ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, As dori si eu sa stiu daca exista un termen pentru ...

Buna ziua,
As dori si eu sa stiu daca exista un termen pentru plata sultei. Vom dezbate succesiune iar eu doresc sa-i achit fratelui partea lui de 50% dintr-un apartament care face parte din masa succesorala. Nu intentionam sa ajungem in instanta pentru a se stabili cuantumul si termenul de plata, dar m-ar interesa daca prin notariat se impune un termen sau se hotaraste de comun acord.
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Av. Andreea Popescu , utilizator 17:58, 14 Martie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua! In absența unui termen stabilit expres cu fratele dumneavoastra (de comun acord), obligatia de a îi achita acestuia sulta aferenta partii din apartament care i s-ar fi cuvenit devine exigibila la momentul dezbaterii succesiunii si eliberarii certificatelor de mostenitor.

Altfel spus, fratele va poate pretinde sa ii achitati suma cu titlu de sulta imediat dupa dezbaterea mostenirii si pana la implinirea unui termen de 3 ani, calculat de la acest moment (cu unele excepții privind suspendarea sau întreruperea termenului).

O zi plăcută!
Bună ziua! In absența unui termen stabilit expres cu fratele dumneavoastra (de comun acord), obligatia de a îi achita acestuia sulta aferenta partii din apartament care i s-ar fi cuvenit devine exigibila la momentul dezbaterii succesiunii si eliberarii certificatelor de mostenitor.

Altfel spus, fratele va poate pretinde sa ii achitati suma cu titlu de sulta imediat dupa dezbaterea mostenirii si pana la implinirea unui termen de 3 ani, calculat de la acest moment (cu unele excepții privind suspendarea sau întreruperea termenului).

O zi plăcută!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune dumitru.ghinea dumitru.ghinea In anul 1977, dupa decesul tatalui nostru, am fost la notariat si am facut succesiunea, fratele si sora mea renuntind la partea lor din succesiune. Ulterior a ... (vezi toată discuția)
Mosteniri succesive BoangherMihaela BoangherMihaela buna ziua. v-as ruga sa aveti mare rabdare sa-mi cititi mesajul si apoi sa-mi raspundeti. in 1964 s-a cumparat 1000 m patrati teren astfel: baloi elena 500m ... (vezi toată discuția)
Succesiunea după 7 ani (3 moștenitori minim) andr87 andr87 Bună ziua! Vrem să facem succesiunea după tata (decedat în 2010). Scopul e ca mama (adică soția / co-proprietar) să devină moștenitoare. Eu ... (vezi toată discuția)