Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... dovada pierduta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

dovada pierduta

am permisul retinut pentru un accident rutier.iar cei de la politie mi-au dat o dovada pe care o prelungeam in fiecare luna pana la finalizarea cercetarilor
ce fac sau unde tre sa ma duc daca mi-am pierdut dovada.
Solicitati autoritatii care va eliberat dovada
poy ma duc la politistu care mi-a dat dovada sau la procuratura .adica la cei care imi da ok-ul sa mi-o prelungeasca.
ca eu am auzit ca tre facuto un fel de cerere la procuror si imi mai trebuie si sa dau o declaratie pe la notar .
itsmecristy, utilizator
Mergeti la procurorul care a dispus emiterea dovezii si va va indica ce pasi trebuiesc urmati, pentru ca in legislatie nu este prevazuta in mod expres o astfel de situatie.
va multumesc mult
s-a rezolvat .
a trebuit sa ma duc la notar sa dau o declaratie ca am pierdut dovada in conditii necunoscute .
si dupa care a trebuit sa ma duc la udriste sa fac o cerere pt emiterea de alta dovada (duplicat cum au zis ei)
am asteptat 3 zile ,mam dus sa o iau iar dupa aceea mam dus la parchet sa imi iau prelungire .