Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pentru contorizare căldură pe casa scării blocului ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pentru contorizare căldură pe casa scării blocului de la CET, ...

Pentru contorizare căldură pe casa scării blocului de la CET, locatarii care au centrale individuale pe gaz mai plătesc lucrarea de contorizare pe casa scării?
Nu, vor plati doar pentru reparatii la instalatia de incalzire si energie termica pe parti comune, eventuala cea calculata conform SET coloane ramase de la acea instalatie.
latka, utilizator

latka a scris:

Nu, vor plati doar pentru reparatii la instalatia de incalzire si energie termica pe parti comune, eventuala cea calculata conform SET coloane ramase de la acea instalatie.
. Coloanele ramase vechi (prin apartamente) se vor desființa. Coloanele noi au ramificații de legătură pentru toate apartamentele. Coloanele care se montează acum sunt părți comune. Mulțumesc!
asociațieproprietari, utilizator
Nu conteaza daca au sau nu ramificatii, daca nu ajung la respectivii, nu au ce sa plateasca pentru lucrare. Ei ar plati daca ar mai exista vechea instalatie. Asa ca nu mai sunt "buni de plata".
Articolul 75
(4) Niciun proprietar din condominiu nu este exceptat de la obligația de a contribui la plata cheltuielilor comune, ca urmare a renunțării la folosirea unei părți din proprietatea comună.

E vorba doar de ce exista la momentul renuntarii.

Aici e vorba de o instalatie noua si reprezinta parte comuna exclusiva, pentru cine va utiliza.
CAPITOLUL IV
Proprietatea comună
SECŢIUNEA a 3-a
Coproprietatea forţată
Art. 654
Cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune
(1) În lipsa unor prevederi legale sau înţelegeri contrare, fiecare coproprietar suportă cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune, în proporţie cu cota sa parte.
(2) Cu toate acestea, cheltuielile legate de părţile comune folosite exclusiv de către unii dintre coproprietari cad în sarcina acestora din urmă.

latka, utilizator

În cazul în care peste un an sau mai târziu vor sa se lege la traseul de pe casa scării, trebuie modificare proiect și tot traseul (se schimba debitul), cine plătește?
latka, utilizator
Cine are nevoie, ala plateste. Deocamdata respectivii cu centrala individuala nu au traeaba cu asta. Si va asigur ca nu vor avea nici in viitor. Oricum, in cazul de fata nu exista nici un temei legal sa fie pusi la plata.
latka, utilizator