avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 123 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Speță apropo de articolul,, pot sa i rețin ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Speță apropo de articolul,, pot sa i rețin angajatului banii ...

Speță apropo de articolul,, pot sa i rețin angajatului banii de concediu la care nu avea dreptul?,,
În articol se vb despre angajatul care nu este de acord sa i restituie banii angajatorului... În realitate nu te întreabă nimeni, si ultimul fluturas este cu banii deja trași. Vb despre o multinationala. Sa înțeleg ca este ilegal ce face și angajatul ar treb sa si ceara banii inapoi prin ITM iar angajatorul sa si recupereze banii în instanta?
Ultima modificare: Joi, 16 Martie 2023
vivi23ro, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:57, 16 Martie 2023
Da, este nelegal cum procedeaza ...asa au invatat sa faca , sa incalce legea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajari ilegale Equinox7 Equinox7 Buna ziua, Domnilor avocati, Va rog foarte mult sa-mi raspundeti la cateva intrebari de natura teoretica privind articolul din acest link al ... (vezi toată discuția)
Oprire bani de catre firma Rallu95 Rallu95 Buna ziua,pana la data de 28 feb 2018 am lucrat ca si agent de vanzari,de pe data de 1 martie la spusele medicului am intrat in concediu de risc maternal,firma ... (vezi toată discuția)
Oprire din salariu emiliaemilia emiliaemilia Buna ziua. Mi-am dat demisia de la locul de munca si nu mi-a dat toti banii cu motivul ca imi opreste pentru training-ul la care el m-a trimis si pentru ... (vezi toată discuția)