Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... AVOCAT STAGIAR CAUT MAESTRU
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

AVOCAT STAGIAR CAUT MAESTRU

Sunt profund dezamagita de ceea ce am gasit dupa primirea deciziei de primire in profesie! Majoritatea avocatilor dispusi sa ia stagiari fie au declarat venitul minim, fie cer sume fabuloase pentru a te lua.
Motiv pentru care caut "MEASTRU" in adevartul sens al cuvantului.
Baroul Prahova.
Multumesc
aandrra a scris:

te rog spune-mi si mie daca stii unde scrie mai exact ca nu poti sa te inscrii in alt barou decat cel la care te-ai inscris?
e articol in statut sau lege. mersi

[ link extern ]
"Înscrierile se fac la baroul la care candidatul intenţionează să îşi desfăşoare activitatea după primirea în profesie începând cu data de 23 decembrie 2009.
Candidaţii vor depune dosarul de înscriere la baroul în circumscripţia căruia solicită să îşi exercite profesia."
Buna ziua,
C sa ii raspund lui aandra: nu stiu daca e vreun articol de lege, insa atunci cand te inscrii in barou pt a da examenul de admitere ca stagiar in profesia de avocat, dai o declaratie in care afirmi ca dupa luarea examenului te vei inscrie in baroul in care te-ai inscris cand ai dat examenul.

O zi buna,
emilalexandru
Imi permit sa iti dau un sfat : intreaba secretara de la barou daca nu cunoaste un avocat care are nevoie de stagiar ,s-ar putea sa te surprinda raspunsul si apoi sa ai tu de unde alege.B-)
Eu am stat un an acasa dupa ce am luat examenul din acelasi motiv,mi se cereau foarte multi bani si intr-o zi mi-a venit ideea sa intreb secretara si acum sunt stagiara.:">
#-o
ContSters91976, utilizator