Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Mandatul administratorului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Mandatul administratorului

Bună,
În actul consitutiv al societății (SRL) la mandatul administratorilor (implicit și cei doi acționari) este trecut tip durată: nelimitat.

Conform Art. 2015 din codul civil: ”Dacă părțile nu au prevăzut un termen, contractul de mandat încetează în 3 ani de la încheierea lui.”

În acest caz termenul este ”nelimitat” sau se consideră că nu a fost prevăzut un termen fix și trebuie făcut un act adițional?
Având în vedere faptul că nu am primit un răspuns aici, m-am consultat cu un avocat și răspunsul este că trebuie actualizat actul constitutiv al societății și determinată perioada mandatului.

Poate va fi de ajutor răspunsul și altora.
anamaria_devplant, utilizator