Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Luarea in evidenta a unui apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Luarea in evidenta a unui apartament

Bună seara,

Știu că în urma obținerii unui apartament prin cumpărare trebuie să mergi la administrația imobilului pentru a fi luat în evidență, la enel și gaze pentru încheierea contractelor, la direcția generală de impozite și taxe locale.
Întrebare:
În locurile astea trebuie doar să arăți documentele originale, contract de vânzare - cumpărare și CI, sau trebuie să dai și copii după aceste documente ?
Dacă nu trebuie să dai copii după documentele în cauză, există și o lege care să stipuleze asta ?

Mulțumesc.
O copie xerox simpla dupa contract, trebuie sa rămână și la Primarie și la furnizorii de utilități.