Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit profit dec 2009
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit profit dec 2009

Buna ziua am urmatoarea situatie:
trim 1-profit- 11749 declarat si platit
trim 2-profit-15371 declarat si platit
trim 3-profit-9290 declarat si platit
trim 4-pirdere-2289 in decl.100 am declarat 0
nu stiu cum sa inregistrez pierderea din trim.4#-o
La trim IV aveati 2 posibilitati:
- fie declarati inca o data suma la trim III, caz in care trebuie sa depuneti 101 pina la 15.04.2010
- fie sa nu marcati obligatia "impozit profit", adica sa nu apara deloc pe declaratia 100, caz in care trebuie depusa 101 pina in 25.02.2010.

Nu ati procedat corect trecind 0, trebuie sa vedeti cum puteti face corectia.
alcibiade a scris:

Identic cu inregistrarea privind I/p nu ca puneti sumele cu minus

Daca ati depus D 100 la T4 atunci trebuia in declaratie sa apara acelasi impozit de la T3, urmand ca odata cu D101 sa faceti regularizarile)

Coca 2302 a mentionat expres ca a depus decl 100 pe 0, astfel aveti obligatia sa depuneti declaratia 101 pana la data de 25.02.2010 si astfel se va efectua regularizarea in functie de impozitul rezultat.

Opinia colegului nostru COS55AP este corecta. Declaratia 100 la trimestrul IV, in cazul in care a fost depusa cu 0, a fost completata gresit.
In aceasta declaratie trebuia sa apara o suma egala cu suma datorata la nivelul trimestrului III. Termenul de plata era (pentru aceasta suma) 25.01.2010. Apoi in declaratia 101 se faceau regularizarile si in cazul in care rezulta o diferenta de plata, aceasta avea ca termen 25.04.2010 (ultima zi de depunere a declaratiei 101).
Mai exista posibilitatea ca declaratia 100 sa nu se depuna deloc (decat daca societatea are obligatii de plata aferente salariilor) si in acest caz se depunea 101 pana pe 25.02.2010 si tot pana atunci se platea impozitul.
Da, trebuie sa platiti impozitul minim la nivelul trimestrului IV. Codul fiscal spune ca daca impozitul pe profit calculat trimestrial este mai mic decat impozitul minim, platiti impozitul minim.
Multumesc frumos ,dar daca fac o rectificativa la decl.100 si pun suma de la trim.3 adica 9290 impozi profit declarat si platit unde gasesc in codul fiscal ca trebuie sa platesc forfetar la trim 4 sa le arat sefilor ca nu vor sa plateasca ,spun ca au platit pe toate 3 trimestre mai mult de cat tot forfetarul unde ma incadreaz 11000.
Daca faceti rectificativa la 100 cu suma din trim III acea suma ar fi trebuit sa o achitati pina in 25.01.2010. De atunci si pina la plata sau la data depunerii 101 din care rezulta o alta suma mai mica se datoreaza majorari.
Faceti si rectificativa la 100 si depuneti si 101 cit mai curind si platiti ceea ce ramine de plata dupa depunerea celor 2 declaratii.

In ceea ce priveste suma de plata, vezi art 34
"(15) Pentru anul 2009, contribuabilii prevazuti la alin. (1) lit. b) aplica urmatoarele reguli:
a) pentru trimestrul al II-lea se compara impozitul pe profit datorat la sfarsitul trimestrului cu impozitul minim anual, prevazut la art. 18 alin. (3), recalculat in mod corespunzator pentru perioada 1 mai-30 iunie 2009, prin impartirea impozitului minim anual la 12 luni si inmultirea cu numarul de luni aferent perioadei respective;
b) pentru trimestrele al III-lea si al IV-lea se compara impozitul pe profit datorat la sfarsitul fiecarui trimestru cu impozitul minim anual, prevazut la art. 18 alin. (3), recalculat in mod corespunzator pentru trimestrul respectiv, prin impartirea impozitului minim anual la 12 luni si inmultirea cu numarul de luni aferent trimestrului respectiv."

alcibiade a scris:

Coca 2302 a mentionat expres ca a depus decl 100 pe 0, astfel aveti obligatia sa depuneti declaratia 101 pana la data de 25.02.2010 si astfel se va efectua regularizarea in functie de impozitul rezultat.

Solutia d-lui COCA2302

In primul rand sa fiti mai atent la ceea ce faceti pt ca erorile costa, in cazul in care nu sunteti sigur de ceva apelati la un Consultant Fiscal (eu nu sunt asa ceva prin urmare nu-mi fac reclama, e doar o recomandare... si se ofera si d-lui alcibiade)

Se va corecta D100 cu D710 pe T4 (punandu-se i/p din T3 si ulterior se vor face regularizarile cu D101.

Dece asa? pentru ca odata pus D100 (chiar si cu 0) scadenta la plata a I/p pe T4 este 25.01.2009 prin urmare la corectarea lui cu o suma mai mare va atrage penalitati de intarziere la plata (achivalentul zilnic a aprozimativ 36%/an).
Dupa ce se va depunse D101 pana la 15.04.2009 se va stinge I/p dar vor ramane penalitatile.
Asa ca aveti 2 solutii:
- ori depuneti dupa D710, D101 si penalitatile vor fi nimica toata
- ori platiti i/p si penalitatile ramanand a recupera cv. i/p platit in plus dupa ce depuneti D101

Cosmin Antohe, Contabil