avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! In urma mortii ambilor parinti am fost la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! In urma mortii ambilor parinti am fost la notariat ...

Buna ziua! In urma mortii ambilor parinti am fost la notariat si am dezbatut mostenirea. Mentionez ca am doua surori. Prima sora mi a vindut drepturile succesoriale la notariat cu act de vinzare. A doua sora la o saptamina distanta a dat de renuntare. Cu aceste acte am fost la un notar in alexandria care mi a facut act de mostenitor dar a trecuto si pe sora care mi a vindut. Vreau sa stiu daca asa trebuie sau a facut o greseala. Am intrebat si a zis ca asa trebuie ptr ca sora cea care a vindut a acceptat succesiunea.
Cel mai recent răspuns: Fane1 , utilizator 16:01, 19 Martie 2023
Da, e corect cum a procedat notarul. Înainte de succesiune nu avea ce sa va vânda, v-a făcut o vânzare fictivă, ireală.
Sora cealaltă prin renunțare a procedat corect și legal.
In urma mortii ambilor parinti am fost la notariat si am dezbatut
mostenirea


Cu aceste acte am fost la un notar in alexandria care mi a facut act de mostenitor



Daca ati dezbătut moștenirea, ce ați mai cautat la Alexandria, la notar, ca să va facă "act de moștenitor"?
Cred ca nu prea ați înțeles dvs ce acte ați încheiat.
Ultima modificare: Duminică, 19 Martie 2023
raluk0207, utilizator
Da ptr ca act de mostenitor doar inalexandria puteam face, mostenirea fiind in zona alexandriei

- Apăsați, vă rog, pe butonul Răspunde , nu mai citați inutil -
Ultima modificare: Duminică, 19 Martie 2023
Manuela Rășină, administrator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 10/2001 DANUT&CERASELA DANUT&CERASELA Buna ziua tuturor,am si eu o intrebare la care va rog respectuos sa imi raspundeti.Am cistigat un teren in baza legii 10/2001 dupa 5 ani de judecata impotriva ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire intre frati izabi izabi va rog sa ma ajutati cu o problema.Sora mea a decedat ,si am fost 4 frati,din care eu am ramas singurul supravietuitor,Toti avem copii,numai ea ,cea ... (vezi toată discuția)
Mostenire parinteasca fara testament SorinaRaduta SorinaRaduta Cind mama a murit, tatal murind inaintea ei, au ramas in viata 2 copii si doi nepoti. Unul din copii a spus ca pe patul de moarte mama i-a lasat lui totul. ... (vezi toată discuția)