avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inundata in mod repetat de vecin
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inundata in mod repetat de vecin

Locuiesc la etajul 4, iar deasupra mea exista o mansarda. Mansarda are un balcon deschis care se suprapune cu jumatate din camera mea mare. De fiecare data cand ploua mai tare afara, apar pete umede pe tavan, uneori chiar picaturi de apa. De asemenea, peretele comun dintre camera mare si camera mica se umezeste cand ploua afara. Vecinul a spus initial ca nu e de la el. Am apelat la o firma specializata care mi-a spus ca nu are de unde sa fie problema decat de la vecin. Vecinul nu vrea sa coopereze, ba mai mult a devenit si agresiv verbal. M-am gandit sa imi fac o asigurare facultataiva, dar din cate am inteles acestea nu acopera inundatia decat daca este de la conducta de apa, dar in cazul meu nu este de la conducta de apa. Ce as putea face in situatia aceasta?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 18:18, 20 Martie 2023
Legea 196/2018
art 30
3) În condițiile prezentei legi și cu respectarea prevederilor legislației în vigoare privind calitatea
în construcții, proprietarul este obligat să mențină proprietatea sa individuală, locuință sau spațiu
cu altă destinație decât aceea de locuință, în stare bună din punct de vedere tehnic și funcțional,
pe propria cheltuială. Niciun proprietar, chiriaș sau angajat al asociației de proprietari nu poate
încălca, afecta sau prejudicia dreptul de proprietate comună sau individuală a celorlalți proprietari
din condominiu și nu poate afecta funcționarea normală și întreținerea condominiului.
(4) În cadrul proprietății individuale, proprietarul are obligația să păstreze și să întrețină în stare
de funcționare și siguranță spațiile interioare, echipamentele și instalațiile din dotarea tehnică a
proprietății individuale, respectiv instalațiile sanitare, de încălzire, canalizare, alimentare cu
energie electrică, gaz, apă, precum și altele de această natură, pe cheltuiala sa, astfel încât să nu
aducă prejudicii celorlalți proprietari din condominiu.
(5) Dacă proprietarul unei locuințe ori al unui spațiu cu altă destinație provoacă daune oricărei
părți din proprietatea comună sau din proprietatea individuală a altui proprietar din condominiu,
respectivul proprietar are obligația să repare stricăciunile sau să suporte cheltuielile pentru
lucrările de reparații.


Daca nu vrea va trebui sa il dati in judecata.
Ultima modificare: Duminică, 19 Martie 2023
w_v_w_v, utilizator
Conditionat de factorul generator al inundatiei va puteti ridica cu pretentii fie la asociatia de proprietari,fie direct la proprietar
Pentru indepartarea situatiilor neplacute dispute,jigniri,incheiati asigurare facultativa care include si astfel de clauza

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vecinul de la etaj AIVLIS AIVLIS Cine ma poate ajuta, cui trebuie sa ma adresez in cazul in care am probleme cu vecinul de deasupra apartamentului meu?. Am avut(am) loja la una din camere, am ... (vezi toată discuția)
Recuperare dauna locuinta MirunaAldea MirunaAldea Ma confrunt cu urmatoarea situatie: de curand am fost inundata de apartamentul situat deasupra, proprietarul acestuia fiind plecat in concediu. La momentul ... (vezi toată discuția)
Conflict vecin inundatie Cornel_imi_zice Cornel_imi_zice Va scriu pentru a va cere sfatul cum trebuie sa procedez cu vecinul de deasupra mea. Acesta m-a inundat anul trecut (aprilie 2008) in baie, deasupra chiuvetei ... (vezi toată discuția)