Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Trebuie completat NIR pt un pfa care are cod caen 4322?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Trebuie completat NIR pt un pfa care are cod caen 4322?

Trebuie completat NIR pt un pfa care are cod caen 4322? nu lucrez cu persoane fizice
george-neagu, moderator
Da, indiferent cu cine lucrați.

george-neagu a scris:

Da, indiferent cu cine lucrați.

chiar daca nu am vreun magazin sau depozit? adica doar cumpar materiale de la magazine pe numele pfa ului si le montez la persoane juridice
Mai mult, tocmai pentru ca le cumpărați pe numele pfa-ului și apoi montandu-le la client, de fapt i le revindeti (chiar dacă nu cu un adaos).
Ele se vor regăsi în devizul de materiale și manopera care sta la baza facturii întocmit (si semnat) catre beneficiar la finalul lucrării.
george-neagu, moderator

george-neagu a scris:

Mai mult, tocmai pentru ca le cumpărați pe numele pfa-ului și apoi montandu-le la client, de fapt i le revindeti (chiar dacă nu cu un adaos).
Ele se vor regăsi în devizul de materiale și manopera care sta la baza facturii întocmit (si semnat) catre beneficiar la finalul lucrării.

a, deci trebuie sa întocmesc NIR, acesta se poate tine si in format electronic? fiindca sunt aplicații care se ocupa de asta
Da, se poate.