avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Trebuie completat NIR pt un pfa care are cod caen 4322?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Trebuie completat NIR pt un pfa care are cod caen 4322?

Trebuie completat NIR pt un pfa care are cod caen 4322? nu lucrez cu persoane fizice
Ultima modificare: Marți, 28 Martie 2023
george-neagu, moderator
Da, indiferent cu cine lucrați.


george-neagu a scris:

Da, indiferent cu cine lucrați.

chiar daca nu am vreun magazin sau depozit? adica doar cumpar materiale de la magazine pe numele pfa ului si le montez la persoane juridice
Mai mult, tocmai pentru ca le cumpărați pe numele pfa-ului și apoi montandu-le la client, de fapt i le revindeti (chiar dacă nu cu un adaos).
Ele se vor regăsi în devizul de materiale și manopera care sta la baza facturii întocmit (si semnat) catre beneficiar la finalul lucrării.
Ultima modificare: Marți, 28 Martie 2023
george-neagu, moderator


george-neagu a scris:

Mai mult, tocmai pentru ca le cumpărați pe numele pfa-ului și apoi montandu-le la client, de fapt i le revindeti (chiar dacă nu cu un adaos).
Ele se vor regăsi în devizul de materiale și manopera care sta la baza facturii întocmit (si semnat) catre beneficiar la finalul lucrării.

a, deci trebuie sa întocmesc NIR, acesta se poate tine si in format electronic? fiindca sunt aplicații care se ocupa de asta
Da, se poate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Devizul de materiale. andrei67467 andrei67467 In devizul de materiale pot sa imi adaug ce adaos vreau eu? de ex cumpar un material cu 5 lei si la aceea persoana juridică in deviz il trec cu 10 Lei? fara ... (vezi toată discuția)
Va salut! doresc să înființez un pfa cu cod caen 4322 - lucrari ... HidegT HidegT Va salut! Doresc să înființez un pfa cu cod caen 4322 - Lucrari de instalatii sanitare, de incalzire si de aer conditionat. Oare ar trebui să mai trec și ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila caen 4322 daryana daryana Buna ziua !! Am o firma care efectueaza lucrari de instalatii,reparatii si revizii aer conditionat. Pentru aceste lucrari achizitionez diferite materiale ... (vezi toată discuția)