avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua ,cu o întrebare îmi permit să vă ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua ,cu o întrebare îmi permit să vă deranjez . Ca ...

Bună ziua ,cu o întrebare îmi permit să vă deranjez .
Ca și angajat,angajatorul are dreptul să rețină telefon mobil personal al angajaților în timpul programului de lucru ?
Care este legătura între reținerea telefonului personal al angajatului și încălcarea dreptului la viața privată, sau dacă există această legătura?
Aș ruga un avocat să îmi răspundă la acest subiect fiindcă a fost și este tot mai des întâlnit dar și discutat în comunități și grupuri de angajați,colegi dar și prieteni .
Cel mai recent răspuns: Alexandru9898 , utilizator 19:05, 29 Martie 2023
angajatorul nu are dreptul să rețină telefon mobil personal al angajaților în timpul programului de lucru , poate doar sa interzica folosirea lui, cu exceptia situatiilor de urgenta.
Vă mulțumesc pentru răspuns, Prin răspunsul dumneavoastră consider că s-a lămurit și situația acestui subiect.

Cornel Vasile a scris:

angajatorul nu are dreptul să rețină telefon mobil personal al angajaților în timpul programului de lucru , poate doar sa interzica folosirea lui, cu exceptia situatiilor de urgenta.

Aș mai avea o întrebare la dumneavoastră domnule consilier.
În legătură cu legalitatea programului de lucru și al bonurilor de masă
Este posibil să se lucreze 16 ore de muncă într-o singură zi ,iar ulterior a două zi să se lucreze din nou,fără o perioadă de repaus în prealabil?
Iar în legătură cu tichetele de masă, este normal ca,contravaloarea tichetelor să fie scăzută din salariul net al angajatului ?

Cornel Vasile a scris:

angajatorul nu are dreptul să rețină telefon mobil personal al angajaților în timpul programului de lucru , poate doar sa interzica folosirea lui, cu exceptia situatiilor de urgenta.

Posibilitatea exista, dar nu este si legal ....Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.

Contravaloarea tichetelor nu trebuie să fie scăzută din salariul net al angajatului .
Legea nr. 165/2018
art. 8
(1) Costurile legate de emiterea biletelor de valoare se suportă integral de angajatori.
....
Vă mulțumesc foarte mult pentru toate răspunsurile oferite.M-ați ajutat să deslușim nelămuririle legate de aceste subiecte

Cornel Vasile a scris:

Posibilitatea exista, dar nu este si legal ....Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.

Contravaloarea tichetelor nu trebuie să fie scăzută din salariul net al angajatului .
Legea nr. 165/2018
art. 8
(1) Costurile legate de emiterea biletelor de valoare se suportă integral de angajatori.
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contractul individual de munca enacheflorinconstantin enacheflorinconstantin 1.In contractul individual de munca ,la ,,Drepturile salariatului\" este prevazut dreptul la protectie in caz de concediere (fara detalii).La ce se ... (vezi toată discuția)
Cat sa platesc angajatii 33Robert 33Robert Buna ziua ! In primul rand, imi pare rau daca postez anuntul in categoria gresita , aici am considerat ca trebuie sa-l public. Ok , sa incepem cu ... (vezi toată discuția)
Prima vs ore suplimentare? nelamurire Alexter Alexter Bună ziua! Am si eu o nelamurire v-as ruga sa ma ajutati. Lucrez de cateva luni in cadrul unei companii iar programul de lucru este 12/ 24, 12/ 48 in mod ... (vezi toată discuția)