Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Suntem doi frați și deținem un teren extravilan, cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Suntem doi frați și deținem un teren extravilan, cu titlul ...

Suntem doi frați și deținem un teren extravilan, cu titlul de proprietate pe numele bunicului.
Nu mai exista alți moștenitori în afara de noi doi, tatal și mătușa noastră fiind decedați. Deținem certificat de deces doar pentru tata, dar nu și pentru mătușa.
Nu avem nici cadastru și nici intabulare pentru teren.
Ce formalități ar trebui indeplinite pentru a putea vinde terenul?

Multumesc.
Puteti sa-mi dati mai multe detalii: în ce consta dezbaterea și la ce autoritate sa apelez? Nu sunt familiarizat cu termenii, din păcate. Mulțumesc!
Pentru dezbaterea succesiunii (adică procedura în urma căreia obțineți certificatul de moștenitor, cu care faceți dovada calității dvs. de moștenitori și, respectiv, de proprietari asupra terenului pe care vreți să-l vindeți precum și asupra altor bunuri, dacă defuncții au mai avut și altele) vă adresați unui notar de la locul ultimului domiciliu al celui din urmă decedat. Vă spune notarul ce e necesar.
romascanu, moderator
Mulțumesc frumos pentru precizări! Înțeleg ca dacă mătușa a decedat în Constanta, va trebui sa mă adresez unui notar de acolo.
La locul unde a avut ultimul domiciliu.
Nu unde a decedat.
Am înțeles. In acest caz ele coincid.