Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Delegatia - se plateste raportat la salariul minim din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Delegatia - se plateste raportat la salariul minim din tara in care se deplaseaza angajatul?

Buna ziua.

Tin minte, vag ce e drept, ca la un moment dat am citit undeva ceva informatie de genul ca angajatul care pleaca in delegatie intr-o tara din UE cu scopul de a instala produsul finit la client acasa, ca sa zic asa, ar trebui sa fie platit la salariul minim din acea tara (cel putin).
Oare stie cineva care este legea/directiva UE care reglementeaza asa ceva pentru a putea aprofunda prevederile?

Multumesc!
Legea nr. 16 din 17 martie 2017 privind detașarea salariaților în cadrul prestării de servicii transnaționale
Articolul 8
Salariații detașați de pe teritoriul României în cadrul prestării de servicii transnaționale beneficiază, indiferent de legea aplicabilă raportului de muncă, de condițiile de muncă stabilite prin acte cu putere de lege, acte administrative, prin convenții colective sau sentințe arbitrale de generală aplicare, valabile în statul membru, altul decât România, sau în Confederația Elvețiană, pe teritoriul căruia/căreia sunt prestate serviciile, cu privire la:
a) durata maximă a timpului de muncă și durata minimă a repausului periodic;
b) durata minimă a concediilor anuale plătite;
c) remunerația aplicabilă pe teritoriul unui stat membru al Uniunii Europene, altul decât România, sau pe teritoriul Confederației Elvețiene, inclusiv plata orelor suplimentare, cu excepția contribuțiilor prevăzute de Legea nr. 1/2020;
....

Este vorba de detasare nu de delegare.