Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nume incomplet pe act vânzare-cumpărare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nume incomplet pe act vânzare-cumpărare

Bună ziua,
Problema mea este următoarea: în anul 1992 am cupărat de la societatea unde eram angajat (Combintul de Oţeluri Speciale Tîrgovişte) apartamentul în care locuiam cu chirie. Pe contractul de vânzare-cumpărare numele meu este trecut doar cu un prenume (am două) dar adresa unde locuiam este aceeaşi ca şi astăzi adică cea a apartamentului pe care l-am cumpărat. Între timp societatea a intrat în faliment iar arhiva societăţii a fost preluată de o firmă specializată în păstrarea arhivelor. Am început demersurile pentru intabularea apartamentului dar problemele au aparut de la primul pas. La primăria Tîrgovişte, la Serviciul cadastru, unde am mers pentru obţinerea ordinului prefectului mi s-a spus că numele nu sunt identice (pe contract şi CI) şi să merg la societatea care deţine arhiva COS Tîrgovişte să facă rectificarea (să adauge al doilea prenume) şi să semneze şi să pună ştampila lor. La respectiva societate mi s-a spus că nu pot face aşa ceva.
Întrebarea mea este cum aş putea soluţiona această problemă?
Vă mulţumesc anticipat!
Chiar daca exista eroarea materiala lipsa prenume ,in contractul de vanzare cumparare cumparatorul de identifica si se consemneaza prin nume si CNP
În contract nu e trecut CNP-ul...

ynocentta a scris:

Chiar daca exista eroarea materiala lipsa prenume ,in contractul de vanzare cumparare cumparatorul de identifica si se consemneaza prin nume si CNP

Am avut exact aceeasi problema : un contract de vanzare-cumparare pe care era trecut doar un prenume din doua , fara cnp. Am fost sfatuita de un notar bun ce sa fac : am adus doi martori care ma cunosteau si au declarat in fata notarului ca dna x y din contractul de vanzare este aceeasi cu dna x y z. A costat cam 60 de lei declaratia si am folosit-o la dezbaterea unei succesiuni. Apoi am anexat-o la contract, daca mai este necesara vreodata. Succes !
Mulțumesc!
Așa m-a sfătuit azi și persoana care se ocupă cu cadastrul.
Manuela Rășină, administrator