Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Trebuie sa aștept pana se activeaza CIF ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Trebuie sa aștept pana se activeaza CIF intracomunitar?

Bună ziua. Sunt PFA neplătitor de TVA, am CIF valabil intracomunitar, iar la începutul anului am început colaborarea cu o firmă din Spania plătitoare de TVA cu CIF valid în Spania. Firma a depus cererea pentru activarea CIF-ului intracomunitar, insă autoritățile de acolo aparent au termen de 90 de zile de soluționare a acestei cereri și nu intenționează să se grăbească în vreun fel. Problema este că am încasat deja o plată de la respectiva firmă și nu știu dacă pot emite factura sau trebuie sa aștept până când se activează CIF-ul intracomunitar?
george-neagu, moderator
Faceti factura de pe codul normal al firmei pt ca daca faceti de pe codul special de TVA o sa aveti eroare la Declaratia 390 ( in caz ca nu e valid inca codul spaniolului)