avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Lucrez în mediul sanitar privat, iar unei ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Lucrez în mediul sanitar privat, iar unei colege ...

Bună ziua! Lucrez în mediul sanitar privat, iar unei colege de-a mea I s-a întocmit proces verbal cu amenda pentru găsirea unor materiale expirate, din partea DSP. Întrebarea mea este dacă angajatorul este absolvit de orice vina, iar colega mea , coordonator numit doar pe vorbe , fără acte sa ateste numirea ei, trebuie sa plătească amenda din fonduri proprii
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:22, 3 Aprilie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Amenda se plateste de catre angajator , care apoi o recupereaza de la salariatul vinovat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen prescriere daune salariat ClaudiaN ClaudiaN Buna ziua! Ma confrunt cu o situatie oarecum ciudata. Mi-am actionat in instanta angajatorul pentru recuperare drepturi salariale. Acum ca sa ma intimideze ... (vezi toată discuția)
Deschidere pfa- (frizerie) Secundanatura Secundanatura Buna ziua. Sunt interesat sa deschid o frizerie si as vrea sa stiu care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez. Am auzit ca cea mai potrivita forma este PFA, ... (vezi toată discuția)
Carte de munca w0lfshad3 w0lfshad3 1. Mi-au scris la ACTUL, \"adeverinta\" in loc de \"diploma\", desi stiu ca le-am dat diploma (dar n-as avea dovezi presupun). 2. Erau obligati conform ... (vezi toată discuția)