Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua! Lucrez în mediul sanitar privat, iar unei ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua! Lucrez în mediul sanitar privat, iar unei colege ...

Bună ziua! Lucrez în mediul sanitar privat, iar unei colege de-a mea I s-a întocmit proces verbal cu amenda pentru găsirea unor materiale expirate, din partea DSP. Întrebarea mea este dacă angajatorul este absolvit de orice vina, iar colega mea , coordonator numit doar pe vorbe , fără acte sa ateste numirea ei, trebuie sa plătească amenda din fonduri proprii
Amenda se plateste de catre angajator , care apoi o recupereaza de la salariatul vinovat.