Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cont inchis la o casa de pariuri online
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cont inchis la o casa de pariuri online

Buna ziua,

Mi-am creat un cont la o casa de pariuri online si am castigat (am pariat 790 de lei si am castigat 1800 de lei aproximativ), iar astazi am primit email ca a fost inchis contul, urmand sa primesc motivul pe email, insa fiind instiintat ca decizia este definitiva (casa de pariuri sustine ca am incalcat ceva termeni si conditii de utilizare si ca tot ce mai urmeaza este sa ma instiinteze de motivul deciziei lor, dar ca este finala, iar banii sunt retinuti de ei si ca am fost de acord cu acest lucru in momentul creearii contului).
din punctul meu de vedere, o decizie de inchidere si retinere a sumelor integrale din cont nu ar trebui sa poata fi luata unilateral, insa se pare ca ONJN le da acest drept.
intrebarea mea este urmatoarea: daca eu consider ca decizia este abuziva, ce pot face in aceasta privinta?
Si, va rog, fara raspunsuri de genul "lasa-te de pariat" sau "cauta alta casa de pariuri". Din punctul meu de vedere, este o casa de pariuri licentiata in Romania si nu ar trebui sa aiba o asemenea putere de a lua decizii la propria-i discretie de a retine sumele de bani castigate de cei care utilizeaza platformele lor.

Multumesc,
Vizitiu Marius Cristian
george-neagu, moderator
Buna ziua dl. Vizitiu,

Puteti sa formulati o notificare catre casa de pariuri prin care sa aratati motivele pentru care dvs. credeti ca decizia de inchidere a contului este abuziva (din punct de vedere legal: va trebui sa indicati exact articolele pe care nu le respecta) sau fie sa contestati numai retinerea sumelor de bani de catre aceasta casa.

Daca notificarea nu are succes, puteti merge mai departe catre ANPC sau chiar la instanta de judecata.

Intrucat orice casa de pariuri are o armata de jurisiti la indemana, v-as recomanda sa apelati la un avocat care sa va asiste in acest demers. Dezbaterile privind existenta/inexistenta abuzului vor fi, in mod sigur, foarte tehnice.

O zi frumoasa,
Av. Samuel Micula
Buna ziua dl. Av. Micula,

Va multumesc pt raspunsul acordat.

In primul rand, exact cum am zis, ei se considera parte vatamata, ei fac investigatiile si ei iau decizia unilateral si irevocabil de a inchide contul si de a retine toti banii, mie, jucatorului de pariuri, care nu am nicio putere de a opri acest proces (nici nu am stiut ca exista o ancheta, am avut doar doua depuneri si doua pariuri plasate, primul l-am pierdut, al doilea l-am castigat, nici nu am dat retragere nici nimic, pur si simplu m-am trezit cu contul inchis), ceea ce mi se pare foarte abuziv (acest mod de a face lucrurile) si foarte in neconcordanta cu un stat democratic (aduce mai mult a comunism sincer).
In al doilea rand, dpdv legal, nu stiu exact ce le-as putea scrie in notificare, intrucat atitudinea lor este aceea de "aveti termenii si conditiile pe care i-ati acceptat la inregistrare si in baza lor v-am inchis contul", atitudine ce le este permisa de catre ONJN, institutie statala ce ar trebui sa aiba grija ce termeni si conditii aproba, dar na, suntem in Romania si stim cum lucreaza autoritatile, cel putin atunci cand vine vorba de acordarea autorizarilor. Insa, mie personal, nu mi se pare normala atitudinea lor, pt ca practic eu, ca jucator, in momentul inregistrarii si depunerii de fonduri la ei pe site, imi pun in grija lor bunurile mele materiale (banii), pe care o entitate juridica nu ar trebui sa aiba puterea de a ii confisca fara o decizie definitiva din partea unei instante de judecata (daca ma insel sau sunt fantezist, pot accepta acest lucru, insa, atata timp cat in termenii lor scrie ceva de genul "daca noi luam decizia, dupa propriile considerente, ca ati incalcat termenii si conditiile site-ului, va inchidem contul si va retinem banii"***, eu personal consider ca este un paragraf foarte vag care le acorda o putere nelimitata asupra fondurilor jucatorilor, paragraf ce nu ar trebui sa existe).
Repet, este o casa de pariuri care are licenta in Romania, ceea ce inseamna ca este reglementata de autoritatile statului care, din ce stiu eu, trebuie sa protejeze jucatorii de abuzuri. Intr-adevar, daca nu sunt de acord cu termenii lor, am libertatea de a alege sa nu imi fac cont acolo, insa nu cred ca asta este solutia, evitarea caselor de pariuri doar pt ca au putere nelimitata prin termenii lor aprobati de ONJN.

Cred ca intrebarea mea este, de fapt, ce pot face impotriva acestor case de pariuri ca sa plateasca pt abuzul lor si pt modul abuziv in care aleg sa isi desfasoare activitatea? Pt ca eu sunt constient ca trebuie sa imi iau gandul de la banii respectivi.

Multumesc,
Vizitiu Marius Cristian

***PS: paragrafele complete din termenii si conditiile lor pt care am facut eu sumarul in textul de mai sus:

"14.3 Compania are o politică de intoleranță față de Comportamentul Interzis. Dacă sunteți descoperit
că aveți un Comportament interzis sau cunoașteți că ați avut Comportament interzis legat de orice altă
persoană, Compania își rezervă dreptul de a suspenda și/ sau a închide Contul dumneavoastră și de a
distribui această informație (împreună cu identitatea dumneavoastră) către alte site-uri de joc online, bănci,
companii de card de credit și agențiile adecvate.
14.4 Nu tolerăm sub nicio formă jocul incorect şi activităţile frauduloase.
Dacă, exclusiv după aprecierea noastră, ajungem la concluzia că aţi trişat sau că aţi încercat să ne fraudaţi
pe noi şi/sau grupul sau orice alt utilizator al Serviciilor, în orice mod, incluzând, fără limitare:
a) manipularea jocului sau escrocherii privind plata sau manipularea serviciilor cu mai multe
monede;
b) parierea pe toate rezultatele posibile ale unui joc sau eveniment;
c) o serie de pariuri care conțin fiecare aceleași selecții, care au fost plasate de sau pentru aceeași
persoană sau un grup de persoane;
d) dacă vă suspectăm de plată frauduloasă, inclusiv folosirea cardurilor de credit a căror titulatură nu
vă aparține și pentru care există suspiciunea că au fost însușite în mod ilicit;
e) vă suspectăm de orice altă activitate frauduloasă (inclusiv, fără limitare, orice refuzare de debitare
sau de anulare a autorizării plăţilor) sau tranzacţii interzise (inclusiv, fără limitare, spălarea banilor)
sau dacă depunerile dumneavoastră nu sunt onorate de banca dumneavoastră din orice motiv,
contul dumneavoastră poate fi închis, cu respectarea prevederilor legale și a Termenilor și Condițiilor, în
acest sens.
14.5 În completarea paragrafului anterior, ne rezervăm dreptul ca în cazul în care, exclusiv, după
considerentele noastre, ajungem la concluzia că există asocierea mai multor clienți sau grupuri de clienți
(identificați prin elemente comune, precum: tipar de joc, vârstă, localizare geografică) în activitatea cărora
există suspiciunea de practică a unor scheme de joc, vom putea proceda la închiderea imediată a conturilor
și la anularea totală sau parțială a activității în cadrul platformei online.
14.6 În situația în care, după sesizarea celor menționate mai sus, sunt identificate conturi deschise pe
platforma Organizatorului pentru care există suspiciunea că fac parte din același grup sau un alt grup de
persoane acționând sub acelasi tipar, ne rezervăm dreptul de a închide conturile anticipat, cu respectarea
Termenilor și Condițiilor, fară a mai permite acestora să înregistreze activitate pe platformă.
14.7 Închiderea de cont și anularea activității are efect global pe toate site-urile operate sub licența
Organizatorului, dacă tiparul de joc utilizat a fost identificat ca fiind similar.
14.8 În cazul în care există suspiciunea că un utilizator deține cont de joc pe mai multe website-uri
operate de Organizator, în scopul de a practica anumite scheme de joc pentru a-și asigura un câștig garantat,
(de exemplu, dar nelimitat la, plasarea de pariuri în contradictoriu în contul de joc de pe cel puțin două
website-uri diferite sau identificarea unei erori pe un website și exploatarea acesteia pe alte website-uri)
Organizatorul își rezervă dreptul de a aplica prevederile capitolului 24 din prezentele Termene și Condiții
(Suspendare și Închidere)."

24.6 Ne rezervăm dreptul ca în orice moment și din orice motiv să vă suspendăm sau să vă închidem
contul, cu efect global asupra tuturor website-urilor de joc ce sunt operate de către organizator, sub licență
comună. Fără să aducem un prejudiciu paragrafului anterior, ne rezervăm dreptul să vă suspendăm/
închidem contul și să vă invalidăm toate Tranzacțiile, anulând activitatea înregistrată total sau parțial, în
următoarele situații:
a) considerăm că ați folosit site-ul sau serviciile acestuia în mod fraudulos sau în orice scopuri ilegale
și/sau inadecvate (inclusiv fără limitare, orice manipulare a serviciilor, cu mai multe monede,
carduri multiple etc.);
b) considerăm că ați folosit site-ul și/sau serviciile acestuia în mod nedrept sau că ați trișat în mod
deliberat sau că ați profitat de noi sau de oricare dintre ceilalți clienți ai noștri, însușindu-vă foloase
necuvenite;
c) aflăm ca există dovezi ca pe oricare alt site de jocuri de noroc sau servicii online sunteţi suspectat
de fraudă, de activitate ilegală sau frauduloasă;
d) am luat la cunoștință despre faptul că folosindu-vă de contul dumneavoastră, ați plasat tranzacții,
încălcând regulile de joc, ale oricărui tip de organism sportiv sau orice organism profesional sau ale
angajatorului dumneavoastră;
e) constatăm că titularul contului de joc a folosit contul de joc de pe IP-uri diferite, la intervale de timp
care nu ar fi putut permite Jucătorului să se afle în locuri diferite într-un interval scurt de timp (cu
titlu de exemplu, dar fără a ne limita la acesta: operațiunea de depunere se realizează în București,
utilizare IP – București, iar plasarea pariului se relizează într-un timp scurt în Cluj, utilizare IP
Cluj);
f) identificăm în procesul de verificare a contului, transmiterea de informații/ documente false sau de
natură să inducă în eroare;
g) ni se solicită acest lucru de către autoritățile de reglementare sau prin intermediul unei hotărâri
judecătorești;
h) considerăm că evenimentul menționat la litera (g) a avut loc sau e susceptibil să se producă;
i) nu furnizați toate informațiile solicitate de către noi;
j) avem motive să credem că ați încălcat sau că încălcați Termenii și Condițiile prezentate.

REPET, am avut doar doua tranzactii de depunere si doua pariuri plasate. Nu inteleg cum cineva poate trage concluzii de joc incorect din atata (pariul castigat a fost pe UTA, in cupa romaniei, pe live, dupa ce a inceput meciul). ce este fraudulos in asta? chiar nu inteleg...
mcvizitiu, utilizator
Așteptați e-mail ul cu motivarea lor,atunci veți ști dacă e corectă decizia lor.Chiar sunt mulți termeni tehnici in rubrica "termeni și condiții " pe care i-ați acceptat totuși.Deci v-ați dat pe mâna lor.Asteptati motivarea.
Buna seara,

Multumesc pt raspuns.
Am primit email-ul... as atasa aici hotararea si motivarea lor, daca as putea, dar nu cred ca exista optiunea asta.
Pe scurt, au zis urmatoarele"

"Avand in vedere dispozitiile Regulamentului de joc pt jocuri la distanta atribuite platformei online, precum si dispozitiile art. 133 din H.G. 111/2016 pt aprobarea normelor metodologice de punere in aplicare a OUG nr 77/2009, am hotarat inchiderea contului de joc in temeiul art 5, art 9 si art 24 din Termeni si Conditii. Verificarile departamentului abilitat au relevat faptul ca exista o asociere intre acest cont si alte conturi de pe platforma Organizatorului".

I-am sunat si i-am intrebat ce asociere, cu ce conturi, si au spus ca aceste date sunt confidentiale. Eu nu inteleg cum poate o casa de pariuri sa aiba puterea sa inchida si sa retina fondurile unui jucator fara sa ofere explicatii detaliate si nici posibilitatea unei explicatii din partea jucatorilor, pt ca eu personal nu inteleg cum au putut sa ajunga la o asemenea concluzie, avand in vedere ca am pariat singur pe doua meciuri, la distanta de peste o saptamana unul de celalalt.
Eu inteleg ca trebuie sa aiba posibilitatea sa se apere impotriva abuzurilor din partea jucatorilor, dar de la asta pana la avea puterea de a confisca banii jucatorilor pe baza anchetelor lor interne (care nu sunt conduse de organe abilitate ale statului, ci de oameni normali salariati care clar nu au cum sa fie impartiali pt ca lucreaza pt cei pt care conduc investigatiile), ar trebui sa fie cale foarte lunga de batut.
Dupa ce mi s-a inchis contul, m-am documentat putin si am vazut ca sunt zeci de persoane care se afla in situatia mea si care nu au nicio veste buna dupa ce apeleaza la ONJN sa le faca dreptate.
Sunt curios daca exista vreo actiune civila colectiva impotriva acestor case de pariuri, pt ca m-as asocia si eu cu acei oameni in incercarea de a ni se face dreptate.

Multumesc,
Vizitiu Marius Cristian
Salut! Îmi poți spune te rog daca ai acționat în instanță casa de pariuri? Ce soluție ai primit? Sunt în aceeași situație și vreau să intentez proces.
Mailul meu: iamissk@yahoo.com